Publicistika a zajímavosti

MDŽ slaví 100 let a poráží i oslavy sv. Valentýna

6 komentářů
 

MDŽ – Mezinárodní den žen není původem žádný socialistický svátek, ale jedná se o mezinárodně uznávaný den stanovený k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909. Od roku 1911 je poprvé oslavován v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA. Podstatou svátku bylo usilovat o volební právo žen. Od roku 1975 je klasifikován jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Po dlouhá léta byl tento svátek ověnčen rudými karafiáty
Karafiáty někteří kupují už jen pro legraci, stal se z nich symbol socialismu. Tři vytáhlé stvoly hvozdíku s červenou kudrnatou hlavičkou, vyčouhlá větvička asparágusu a nezbytný lýkový provázek. Obvyklá květinová nádhera doprovázející  každičký socialistický svátek. K tomu obložené chlebíčky a čokoládová krabice s bonbóny.
 
Proti karafiátům – hvozdíkům, ale vůbec nic nemám a vlastně by mi ani nevadilo, kdybych po letech zase nějakou tu symbolickou karafiátovou kytici dostala 🙂 Jako květina je to nesmírně vytrvalý držák a ve váze vydrží bez újmy na kráse a v dobré kondici dost dlouho. Krom rudé barvy se hvozdíky pyšní celou barevnou paletou jiných odstínů a tak by dnešní březnový den karafiáty pěkně rozsvítily. Protože jsem žádný karafiát nedostala, symbolicky tu chybí foto …
 
Když už je den MDŽ, proč si nepřipomenout,  jak vnímáme mámu v proměnách času?
 
Ve 4 letech: – Máma ví všechno!
 
8 let: – Máma ví hodně!
 
12 let: – Máma neví všechno!
 
14 let: – Máma neví nic!
 
16 let: – Máma je nula!
 
18 let: – Máma je z jiný doby!
 
25 let: – Máma to možná ví!
 
35 let: – Než se rozhodneme, zeptáme se mámy!
 
45 let: – Ptáme se sami sebe, co by si o tom máma myslela!
 
75 let: – Jak rádi bychom se na tohle … zeptali mámy!
 
P.S.
Co vy a MDŽ? Máte na stole nějakou květinu 🙂 Rehabilitujete karafiáty? Klatovské karafiáty mají pěknou historii a sluší jim česká jména – Labuť (smetanově bílý květ), Růženka (jak jinak, než květ zarůžovělý), Kněžna Libuše (oranžově žlutý), Ema Destinová (atlasově tmavočervený), František Křižík (decentní skořicově žlutý květ), Alois Jirásek (temně červený), atd.
 
Ve své době jsem právě k MDŽ upekla mamině svou úplně první bábovku 🙂 Měla demonstrovat makovou panenku. Těsto jsem notně obarvila červeným potravinářským barvivem, což bylo účelové a naprosto zásadní. Bábovka sloužila jen jako jeden komponent celého cukrářského veledíla. Ústřední postava – maková panenka – byla vražena do středu bábovky a z upečeného těsta se stala nadýchaná suknice 🙂

6 Komentářů

 1. Tedy ta babovka, co by nadychana sukenka makove panenky, me uplne nadchla! Je videt, ze kucharska kreativita se u Vas projevila hned u prvnich pokusu v kuchyni. Skoda, skoda, ze nemate foto….. My Valentyna ani MDZ nijak zvlaste neprozivame. Osobne mi tyto svatky nic moc nerikaji, takze pokud by si manzel zrovna nevzpomnel, ani by mi to nijak zvlaste nevadilo. Valentyna vetsinou zachranuje krabice uzasnych visni v cokolade od naseho cukrare a kytice mimozy na ten den zen 🙂 Letos MDZ vyslo zrovna na Masopustni utery, kdy jsem smazila uz opravdu posledni msopustni koblihy a mohu rici, ze po te zaplave bozich milosti a koblih bych se asi na zadnou oslavu pozvat nenechala 🙂 Spise se nyni tesim na dobu postni, i ta ma v kuchyni sve kouzlo….

 2. S manželem nás dostala proměna mámy v čase. Zjistila jsem, že se ocitám někde mezi máma neví všechno a máma neví nic!!! Ovšem uklidnilo mne, že když přežiji další dvě stadia, bude to snad už jen lepší!

 3. Pokud si dobře pamatuju, co vyprávěla moje maminka, ty karafiáty k tomu dnešnímu opovržení došly úplně nezaslouženě, byla totiž doba, kdy se jiná květina nedala sehnat. Moje maminka z nich měla i svatební kytici, i když se jí vůbec nelíbila, ale na výběr nic nebylo. Sama za sebe si pamatuji, že po roce 1989 do květinářství vtrhly holandské karafiáty, uměle dobarvované do divokých, batikovaných barev. Já miluju zakrslé, něžné, skalkové karafiátky, ty dokonce sladce voní.
  A co si pamatuju úplně přesně, v páté třídě jsem zatloukla mamince dvanáct korun z výletu, lhala jsem, že jsem je utratila za občerstvení, abych u místního zahradníka mohla koupit mamince kytku k MDŽ, dvě narcisky, jeden tulipán a březové větvičky.
  Já dnes dostala školkové přání od Aničky.

 4. Slavím,slavím a já osobně ho mám mnohem radši než valentýn.Stejně tak i přítel,který všechny americké svátky neuznává.Třeba mnohem lepší je 1.květen.To je ideální den pro zamilované…už aby to bylo,jaro,sluníčko a teplo :)Dostávám vždycky nějakou kytičku a většinou chodíme na večeři a zkoušíme různé restaurace.Letos nás čeká kaskáda, mají mít i nějaké speciální menu,tak jsem zvědavá jak nám bude chutnat.

  • PetraK:

   Už jen to jaro s námi dělá divy. Včera poprvé vysvitlo sluníčko a cítím obrat o 180 °C 🙂 Svátky mám ráda a hledám si v nich to dobré. MDŽ je nostalgie 🙂 A určitě je to vždy důvod někam si vyrazit, něco dobrého ochutnat a hlavně … udělat si na sebe čas! O to myslím jde v první řadě.

   P.S.
   Tak ať chutná! 🙂

 5. Já jsem od dětiček a od manžela dostala k Mezinárodnímu Dnu Žen kytičku od https://www.florea.cz/ a byla jsem z ní skutečně nadšená! Ono popravdě… Nebyl to ani tak kytička jako spíš obří nádherná kytice růží, jsem moc ráda za to, jakého manžela doma mám! 🙂

Přidal komentář