Přílohy, Zelenina a saláty

Dušená mrkev – po česku i po francouzsku

57 komentářů

Jestli nesnášíte mrkev, je mi to líto. Kdo mrkev nemá rád, ten „ostrouhá“, protože dnes tu jsou mrkvové hody. Vařila jsem mrkev stereo. Je lepší dušená mrkev po česku nebo po francouzském způsobu? „Česká dušená“ je trochu okoukaná, ale i tak se ji nesluší podceňovat. Francouzská mrkvička má trochu jiný šmrnc, ale tím se zase nemusíme zavděčit domácím „klasikům“.

Všechnu mrkev jsem nechala nastoupit do kuchyně. Bylo jí dost na to, aby mi bylo jasné, že oškrabat a nakrájet tuhle početnou oranžovou skupinu bude chvilku trvat. Na „dušenou českou“ to bude proměna v kostičky, francouzská receptura si žádá hranolky tenké jako sirky. Ideálního stavu se mi nepodařilo dosáhnout, ale hranolky to byly.

Pro zajímavost jsem nakoukla do kuchařky Anuše Kejřové. Jak připravovala dušenou mrkev ona? Nečekám žádnou revoluci, protože ji dělala určitě tak, jak si ji pamatuji ze školní jídelny. Mrkev nepatřila k jídlům, která by ve mně vyvolala nějaké zvláštní nadšení, ale naučila jsem se ji přijímat bez zvláštních emocí. V kombinaci s dušeným vepřovým masem a vařeným bramborem jsem ji alespoň z půlky porce vždycky snědla. Pamatuji si na jiné ohavnosti školních jídelen, kterých jsem se ani nedotkla 🙂 Jak šel čas, vypěstovala jsem si k mrkvi láskyplný vztah. Nejúžasněji mi chutnala v momentě, když se mi podařilo vypěstovat si pár řádků vlastnoručně. Čerstvá mladá karotka ze záhonu, to je něco extra. Dokonce i mladou šťavnatou natí jsem nešetřila. Pochopitelně takovou extra mrkev nemám po ruce a tak se dnes spokojím s holandskou mrkví z dovozu. Holandsko je pro ni totiž symbolické.

Holandské zahradnické umění bylo pro mrkev požehnání. Obarvili ji totiž do národní holandské barvy a jen stěží si představit, že prapůvodní barva mrkve je fialová a bílá. Přes žlutou a červenou byla vyšlechtěna do typického mrkvového zabarvení, optimisticky oranžové. Stalo se tak v 17. století u příležitosti oslavy Viliama I. Oranžského. Jiné barevné formy mrkve jsou ve světě stále v kurzu, ale mému oku lahodí právě ten oranžový nádech.

Kam pro kvalitní českou mrkev za dobré prachy? 

Křupavé mrkvové hranolky podušené s jablečným vínem

Vynikající příloha k masu či rybě, příjemně aromatizovaná jablečným vínem nebo moštem, kterou ocení i vegetariáni.

 • 500 g čerstvé mrkve
 • 30 g másla
 • 1 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíce cukru
 • 125 ml jablečného vína nebo moštu (doporučuji Cidre Cru Bretone Doux)
 • 1 lžíce dijonské hořčice (čím pikantnější, tím lepší) – může být i provensálská s česnekem
 • 1 lžíce nasekané petrželové nati
 • čerstvě mletý pepř
 • sůl

Mrkev oloupeme a nakrájíme na tenké hranolky. V pánvi necháme rozpustit máslo, přidáme olivový olej a osmahneme mrkvové hranolky ze všech stran.

Po pěti minutách přidáme k mrkvi lžíci cukru a necháme mírně zkaramelizovat.

Zalijeme vínem nebo moštem, přidáme francouzskou hořčici a cca 10 minut mírným varem podusíme.

Tekutina se musí skoro všechna odpařit, zůstane jen lehce zahoustlá aromatizovaná šťáva.

Podle chuti mírně osolíme, opepříme čerstvě namletým pepřem z mlýnku. K mrkvi přidáme čerstvou nasekanou petrželovou nať a můžeme podávat.

 

Dušená karotka na másle (nejen) podle Anuše Kejřové

Nic se od dob královen staročeské kuchyně nezměnilo. Můj recept se rozchází jen v jednom jediném bodě. Nepodlévám vodou, ale hovězím vývarem, protože dá mrkvi sílu. Do hotové podušené mrkve přidávám pár kapek citrónové šťávy, ale to už je jenom zanedbatelná drobnost.

 • 500 g čerstvé mrkve (nejlépe karotky)
 • 50 g másla
 • 1 lžíce cukru
 • 1-2 naběračky vody nebo vývaru (zeleninový, hovězí)
 • 1 vrchovatá lžička hladké mouky nebo Maizena (kukuřičný škrob)
 • sůl
 • čerstvě vymačkaná citrónová šťáva

Mrkev můžeme nakrájen na kolečka, ale já dávám přednost drobným kostičkám. Na másle orestujeme nakrájenou, předem oloupanou mrkev a po chvilce přidáme lžíci cukru a necháme lehce zkaramelizovat.

Zalijeme vývarem a zvolna pod poklicí cca 15 minut podusíme.

Podle potřeby doléváme malé množství tekutiny, aby se mrkev nepřipalovala. Měkkou mrkev zaprášíme moukou (nebo Maizenou), předem rozmíchanou v malém množství vody. Necháme přejít varem, dle chuti osolíme a než neseme na stůl, tak ochutíme pár kapkami čerstvě vymačkané citrónové šťávy.

Která mrkev mi chutnala víc? Bylo to tak nějak nerozhodné. Dušená mrkev mého mládí byla příjemně sladká a ta druhá měla velké osobní charisma. Jsem velký milovník dijonské a vůbec pikantní hořčice a navinulé jablečné tóny v chuti jsem si zamilovala. Pro jistotu jsem naložila do talíře od každé pěknou porci a jako elegantní doprovod volím vařené malé zámecké brambůrky, krátce orestované na přepuštěném másle. Přichází jaro, nechybělo čerstvé domácí vejce. Z talíře mrkalo v podobě volského oka.

Trochu podušené mrkve se dá použít na přípravu vynikající krémové mrkvové polévky se smetanou a vařeným hovězím masem. Čeho je moc, toho je příliš 🙂

Co platí všude jinde, neplatí pro mrkev

Co je zdravější? Chroupat mrkev syrovou nebo vařenou? Možná budete překvapeni, ale vařená mrkev je zdravější. Ze syrové mrkve jen stěží dostaneme všechny dostupné živiny, protože je to zelenina se silnou buněčnou stavbou stěn a v syrovém stavu je vážně dost tuhá. Bylo doloženo, že při chroupání syrové mrkve naše tělo přijme jen 25 % betakarotenu. O něco lepší hodnoty dosáhneme nastrouháním mrkve. Zcela jasně vede mrkev vařená –  je to až 50 %. Mrkev krom karotenů náš jídelníček obohatí o celou řadu vitaminů skupiny B, C a E. Je bohatá na vlákninu a stopové prvky a má pozitivní vliv na náš ostrozrak.  Na co nesmíme zapomenout? Betakarotén se nepřemění na vitamin A, když nepřidáme kapku oleje.

Kam pro českou zeleninu? Když neroste na zahradě, tak pochodíte na farmářském trhu.

Symbolicky jsem uspořádala mrkvové hody v den, kdy začalo dlouhé postní období. Na pár dnů dát masu vale je fajn. Těžko bych o půstu něco povídala našemu psovi. Aby si všimnul, obrátila jsem mu poměr masa a přílohy ve prospěch rýže 🙂

Docela bych ráda věděla, jak je to s dušenou mrkví u vás doma? Připravujete ji s chutí nebo zrovna mrkev nepatří mezi vaše oblíbené zeleninové favority? U nás není mrkvových odpůrců, proto si na ni občas troufnu. Jaký je ten váš mrkvový hit?

57 Komentářů

 1. Protože jsem se učila vařit podle Kejřové,tak jí v podstatě vařím pořád stejně.Jenom, jak se časem a věkem mění chutě, přestala jsem mrkev zahušťovat,strouhám jí nahrubo a na závěr přidávám sterilovaný hrášek.Asi si jí zase brzy udělám.Miluju tu sladkoslanou chuť.

 2. Dušenou mrkev na konci zjemním trochou zakysané smetany. Jídlu to dá úplně jiný šmrnc. Rodinu jsem na to navykla a bez ni by dušenou mrkev asi nikdo nepozřel. Kdo to jednou vyzkouší, původní variantu už jíst nechce.

 3. babs:

  Ani já nejsem zastáncem moučného zahušťování, ale chtěla jsem si zase po čase připomenout tu \”školní\” chuť 🙂 Místo mouky nejčastěji používám kukuřičný škrob, tzv. Maizenu. Pokud to jde, zahušťuji též jemným strouháním surovin, protože to opravdu stačí. Také miluji mrkev s mladým hráškem. S máslem to nemá chybu 🙂

 4. Paní Šárko,
  obě Vaše mrkvičky vypadají báječně. Sama často vařím francozskou verzi, protože mrkva zahuštěná moukou mi až tak nechutná, i když ji sním. To bude tím, že jsem doteď do ní nedávala citrón, jak Vy! Ihned to tak zkusím! Mrkev také dělám na čínský způsob, kdy se jen trošku osmahne, aby zůstala křupavá. V Číně do ní dávají arašídy, opraží je spolu s mrkví. U nás ovšem syrové arašídy nejsou, tak ji tady mívám bez nich.
  Tohle všechno jsem Vám ale napsala kvůli něčemu jinému. Jen jako úvod. Jak jsem totiž četla Váš článek a na konci spatřila psí misku, vůbec jsem si neuvědomila, že je na ní napsáno Dog a okamžitě jsem dostala chuť i na to, co je v ní. Četla jsem text pod obrázkem, čekala jsem recept na to rizotko a zůstala jsem koukat jak blázen. Ten Váš pes se ale má!!! 🙂
  Vaše Sanča

 5. lea:

  Zakysanka tomu dodá takovou pěknou hedvábnou chuť 🙂 Farmářské trhy začínají v jihočeském Táboře … asi zajedu pro další várku čerstvé mrkve 🙂

 6. Sančenka:

  I s dušenou mrkví si můžeme vyzkoušet pár exotických nápadů. Nakouknout do čínské kuchyně je inspirativní 🙂

  Pes má v každé rodině svůj vlastní rozpočet a podle něj se odvíjí i jeho jídelníček 🙂 Často vařím tak, že se o jídlo můžeme klidně rozdělit. Maso, poctivý vývar, zelenina, těstoviny. I když po pravdě řečeno, základem jídelníčku našeho psa jsou nutričně vyvážené granule.

  P.S.
  V časech minulých jsem v našem švýcarském restaurantu postavila i slušnou psí jídelní kartu. Setkala se s velkým úspěchem 🙂

 7. Úplně jsem dostala na dušenou mrkvičku chuť, zvlášť na verzi francouzskou (jenže na tu zase nemám suroviny). Mrkev je moc vděčná zelenina, kterou mám ohromně ráda jak ve stavu syrovém, tak vařeném (či pečeném v různých mrkvových moučnících, těším se na Velikonoce až budu zase připravovat krásně oranžového mrkvového beránka :-)).
  Asi už vím, co bude zítra na stole 🙂 Jen taky nejsem fanda moučného zahušťování, takže i u mě to bude jistit nahrubo nastrouahná mrkvička a na konci trošku domácího créme fraiché. Jinak moc ráda připravuji dle Kejřky mrkev dušenou ve smetaně, sice trošku kalorická bomba, ale skvělá 🙂

 8. Jéje! Asi budu první, ale dušená mrkev je u mě téměř na špici nenáviděných pokrmů. Matka vždycky uvařila dušenou mrkev s rozpeky, když jsem zlobila. Dušenou mrkev troufne snad jen koprovka. Do dneška nesnáším tepelně upravenou mrkev. Jakmile ji mám dát do receptu (do polévky, do omáček apod.), samozřejmě ji použiju, ale jen tak symbolicky a na velmi drobné kousky. Představa, že bych měla kousnout do mrkve, mě děsí :-(. V syrovém stavu ale mrkev zbožňuji, především jarní karotku. A občas z mrkve peču moučníky a ty jsou také vynikající :-).

 9. babs: To je pozoruhodné 🙂 Najde se tam dost laskominek, jak jsem na první pohled spatřila.

 10. Madla:

  Mrkev nám bystří zrak a staré české kuchařky zase dodají trochu inspirace vrátit se v čase a uvařit si něco, čím vonělo naše mládí 🙂 Dušená mrkev takový návrat je. Ve školní jídelně jsme ji měli do měsíce nejméně 3x. Doma ji už tak často nedělám, ale na jaře si na čerstvou domácí zeleninu vždycky vzpomenu 🙂

 11. coco-choc:

  Hurá! Říkala jsem si, že není možné, aby mrkev všichni milovali :-))) V moučníku se mrkvička ztratí a zůstane jenom ta její krásná signální oranžová barva. Sladká mrkev do cukrařiny patří a vůbec mi tam nevadí.

 12. Mrkvička je veeeľmi zdravá, nám síce najviac chutí surová, ale určite vyskúšam francúzsku verziu ;o)

  V miske chlpáča tá mrkva chýba, žeby nebol o ňu záujem?
  Tá naša potvorka mrkvu zbožňuje, niekedy jej zbaští toľko, až čakám, že raz zčervená 😀

 13. Manžel dušenou mrkev nemusí ani cítit, děti ji milují. Já se ji naučila jíst, když jsem ji začala vařit právě našim potomkům! Na hrubo nastrouhanou, trochu másla, lehce osolit, trochu drceného kmínu, maličko podlít. Navrch kuřecí prsa a společně podusit. Nakonec jen zlehka poprášit moukou. A děti se mohou ujíst! Já ale nejvíc miluji klasický mrkvový salát – mrkvička, citron, cukr!
  P.S. Stránky psí kuchařky taky navštěvujeme – inspirace není nikdy dost!

  • HaF:
   Se zeleninou je to někdy potíž, když ji nepreferuje rodina jako celek. Takové případy také řešíme 🙂 Já nevím čím to je, ale moc neoblíbené zeleniny nemám a proto bych z celé široké vitamínové škály nemusela nic vyškrtávat a užívám si každé roční období se vším, co přináší. Je to osvobozující věc, když nemusím použít \”stop\” do kuchyně moc často. Tu tvou dušenou mrkev bych si s velkou chutí dala. Šetrně dušené pokrmy si ponechají hodně ze své vůně a chuti, což preferuji. Zase jsem si oblíbila římský hrnec a dusím všechnu čerstvou zeleninu, kterou doma mám 🙂 Na jaře je takové rychlé a pohodové vaření nejlepší volba.

   P.S.
   I pes má právo na zajímavý jídelníček 🙂

 14. Mrkev miluji v jakémkoliv množství a v jakékoliv úpravě. Aspoň 3x týdně si kupuji svazek čerstvé mrkve. Ve školní jídelně mě dámy kuchařky znechutily pouze špenát. Ten nebudu jist už nikdy v životě.

  • Emma:

   Nejíst už nikdy špenát je škoda! 🙂 Ale chápu to znechucení. Čersté špenátové listy jsou naprosto božská záležitost, asi bych jim ještě jednu šanci dala. Mrkev je fajn, hlavně ta čerstvá s pořádně svěží natí. Ta mému oku lahodí ze všeho nejvíc a nikdy se nesnažím ji odtrhávat rovnou při zakoupení. Nať jí sluší 🙂 Když ji mám vyhodit, tak až doma. Je to ten nejlepší indikátor svěžesti a stáří zeleniny.

 15. U nás v našej kuchyni používame mrkvu často. Sme iba sviatoční mäsožravci (takmer totálni nemäsojedi), takže zeleniny všetkého druhu sa u nás tešia stálej obľube. Najčastejšie využívaný spôsob úpravy mrkvy je dusenie na masle bez akéhokoľvek dochutenia (žiadna soľ, cukor, korenie) – budete sami prekvapení, ako krásne sa mrkvička spojí s chuťou masla a nechá svoju skvelú chuť vyniknúť. Následne mrkvu zapekám s inými druhmi zeleniny (uvarený karfiól alebo zelené fazuľové lusky). Každú vrstvu do zapekacej misy vrstvím samostatne a zalejem napr. rozšľahaným vajíčkom so smotanou (raz kyslou, raz sladkou), ktorú dochucujem čierny korením, adžikou alebo čubricou, niekedy rímskym kmínom, alebo čerstvo nasekanou petržlenovou vňaťou – vždy podľa aktuálnej chuťovej preferencie (nikdy nepoužívam všetky menované koreniny naraz). Navrch občas pridávam syr (mozzarellu alebo akýkoľvek iný obľúbený syr), ten dodá jedlu syrovú slanosť, sýtosť a nádhernú zlatavú farbu. Podávame s krásne okrúhlymi varenými zemiakmi v celku s maslom. Je to pre nás celoročné jedlo, ktoré nám stále pripomína leto a stolovanie na balkóne pri záhradnom stolčeku. Mrkvu často využívam do rôznych hustých krémových zeleninových polievok ako jednu z 2 hlavných zeleninových zložiek. Mrkva je poklad, škoda, že v našich končinách je najčastejšie k dostaniu iba klasická holandská mrkva a tá žltá – menej dostupná – ktorá v jedlách vyzerá exoticky a chutí skvele – je iba raritou, ktorú si treba importovať do domácej kuchyne zo zahraničia. Darmo, máme ešte čo dobiehať a naši obchodníci sa musia ešte veľa učiť.

  • Mrkev se vždycky blýskne v dobrém světle. Ať sama nebo ve společnosti jiné zeleniny – je naprosto vždy k nepřehlédnutí a když je navíc ovoněná příjemným kořením a bylinkami, nikdy se nepřejí. Adžika a čubrica patří k mým favoritům kořenících směsí, ale stačí klidně hrstička čerstvé petrželky a funguje to mimořádně skvěle. Báječně mrkev funguje v pečivu a krom krásné barvy mu propůjčí i štavnatost a příjemnou chuť. Mám zálusk ná pár prima sladkých receptů se strouhanou mrkví a medem 🙂 Díky za zajímavé kombinace, které osvěží domácí rutinu při přípravě mrkve. Určitě stojí všechny dobré nápady za vyzkoušení! 🙂

 16. Mňam! je vidět, že všichni potřebujeme jaro.
  Mám teď až neskutečnou potřebu karotenu, takže již druhým týdnem vesele strouhám mrkev na salát a nějak se nemůžu nabažit. Kupuji bio mrkev, ač do Alberta nechodím, udělala jsem výjimku a nakoupila dostatečné zásoby tí jejich. Je sice rakouská, ale chutná a za slušnou cenu. K tomu citronová šťáva, špetka fleur de sel a troška hnědého cukru či agave sirupu. A můžu se doslova \”užrat\”. Dušenou mrkev máme doma rádi, ať už v té vegetariánské verzi s citronovou šťávou, špetkou cukru a někdy i kouskem bio zeleninového bujonu z DM, tak ve verzi s hovězím či vepřovým masem.
  Francouzskou verzi neznám, ale určitě ji co nejdříve vyzkouším, hlavně kvůli cideru. 🙂
  Opět skvělá inspirace, tentokrát taková opravdu veselá a pozitivní!!!

  • Pivli:

   Mrkev na všechny způsoby umí pozitivně přispět do kuchyňského repertoáru. Cider jí dal mimořádně zajímavé chuťové doladění a osvěžení. Pořád vzpomínám na pohodovou atmosféru ve společnosti cideru od tebe při našem posledním sletu u nás 🙂 Mimochodem, bylo to kolem loňských Velikonoc! :-))) Chtělo by to zase něco naplánovat…

 17. Dobrý den,
  ráda si čtu na vašich stránkách,velmi se mi líbí,děkuji za ně.Nechodím na ně dlouho,objevila jsem je nedávno vlastně náhodou.
  Ráda bych přidala receptík na mrkev které říkám exotická a je velmi dobrá-alespoň nám všem docela dost chutná.
  Dušená exotická mrkev :1kg mrkve /nastrouhat na hrubém struhadle/ 1 mango /nakrájet na kostičky/ 1 velká žlutá paprika /nakrájet na kostičky/ Na másle osmažit mrkev chvíli podusit /trošku podlít vodou/a přidat mango s paprikou.Podusit do měkka a ochutit citronovou štávou a hnědým cukrem. V sobotu jsem ji dělala s kuřecími paličkami na zázvoru a bylinkovým bulgerem.Vložit foto se mi nezdařilo,tak alespoň dám odkaz na stránky kam jsem fotku uložila.
  http://foto.dama.cz/foto.php?f=943505
  Přeji krásné jaro.
  S pozdravem Miriam

 18. Miriam:

  Moc děkuji za rozšíření obzorů do exotických dálav. Dušená mrkev vypadá lahodně a věřím tomu, že opravdu náramně a svěže chutná. Děkuji za fotografii, mám z takového příspěvku moc velkou radost.

  P.S.
  Vítám Vás na mých stránkách a děkuji za první komentář, který nepostrádal vynikající recept a navíc bonusovou fotografii. To jistě všichni čtenáři ocení tak jako já 😉

  Krásné jarní dny.
  S pozdravem Šárka

 19. Tak mrkev dle Kejřky mě vůbec nenadchla – samá voda a žádná chuť, vařila jsem ji tady akorát před rokem:
  http://mottonakladatelstvi.blogspot.com/2010/03/mrkev-na-smetane-od-anuse-kejrove_23.html

  Radši dusím na másle, se solí a pepřem,to je základ. Francouzská verze se mi líbí, tu někdy zkusím.
  Mrkev v kombinaci s vodou si radši odpustím…jinak ji dávám do základů omáček, do těsta, peču s jinou zeleninou – zajímavá je i s rozmarýnem. Mrkvová polévka si žádá taky mrkev nejprve opéci na másle. Salát ze syrové je dobrý s jiným ovocem, ale i naslano – s kysaným zelím a jablky. A pomazánk, tzv. falešná humrová, jen s majonézou a pepřem, ta je též u nás oblíbená.

  • Vilemina:

   Mrkev je mi milá 🙂 Strouhaná v pečivu udělá moc pěknou barvu, tam si ji často a ráda přidávám. Když mám doma nadbytek, rozhodně nejčastěji dojde na nějakou dušenou variantu. Někdy jen tak s česnekem, solí, pepřem, máslem; jindy nachystám trochu sladší verzi s cukrem a kapkou medu. Tady se báječně hodí tymián i rozmarýn. V podstatě i dušená mrkev s medvědím česnekem nebo jen čerstvou majoránkou je chuťově velmi bohatá. Pomazánka falešná humrová s pořádnou porcí nastrouhaného celeru v doprovodu přistrouhnuté mrkve a pěkné porce citrónové šťávy je vynikající. Nemám zrovna \”falešné\” pokrmy moc v lásce, ale této vitamínové záležitosti to odpouštím 🙂

 20. Dušenou mrkev mám velmi v oblibě, můžu ji jíst i samotnou bez dalších příloh, ale nebylo tomu tak vždycky, na chuť jsem jí musela přijít až časem. Oblíbená je u nás (a to všemi) polévka-mrkvový krém se zázvorem a posypaná čerstvým koriandrem. Mrkev nakrájím, zaleju hovězím vývarem, podle chuti osolím a přidám oloupaný zázvor. Po změknutí vše rozmixuju, přidám sladkou smetanu (dle příležitosti hned nebo každému zvlášť na talíř) a ještě na dětském struhadle nastrouhaný syrový zázvor,velmi krátce nechám přejít varem a je hotovo. Se zázvorem se musí opatrně, aby krém nebyl příliš pálivý, záleží na stáří oddenku. Vím, že se zázvor nemá dlouho vařit, ale už pro základní chuť polévky ho dávám vařit hned s mrkví.

 21. Mám na všetky Vaše recepty veľkú chuť. Určite si ich budem postupne všetky robiť.A nielen sebe, ale celej rodinke. Dnes idem na večeru urobiť dusenú mrkvičku. Je mi ľúto, že som si až pred pár dňami všimla Váš web. Ale aj tak mám z neho veľkú radosť.Pripomenul mi film i knihu Julie and Julia, ktoré zbožňujem.Také úžasné recepty s tak výborným popisom a nádhernými fotografiami som ešte nevidela, aj keď varenie a pečenie je môj koníček a mám už množstvo kuchárskych kníh. Ďakujem!

 22. Dnešní večeře: krůtí horní stehno pomalinku pečené na cibuli a tymiánu, s trochou kmínu, solí a pepře. K tomu vařené brambůrky a naprosto úžasná, bezkonkurenční dušená mrkev s hráškem. Můj drahý prohlásil, že je to nebesky úžasné. Tak jsme tu lásku museli odložit, páč se nemůžeme ani hnout 🙂 Šárko děkuji!

 23. Usinka:

  Tak to bylo naprosto luxusní menu – jen té odložené lásky je mi líto 🙂 Láska má jednu malou výhodu, že tak rychle nevychladne 😉

 24. Pamatuji, že moje matka dávala do mrkve pár kuliček nového koření, aby nebyla tak mdlá.

 25. Tak jsem si dala v sobotu mrkvovou odyseu – Vaše mrkve na dva způsoby a vepřové maso v mrkvi. Jednalo se spíše o degustační porce, protože čištění a krájení mrkve nepatří k mým koníčkům:-) Každopádně – kdo jste ještě neochutnal, neváhejte, ta práce za to stojí!!! Nejraději bych to snědla i s kastrůlkem, zvláště o francouzskou variantu se doma strhla skoro bitka:-) (jen jsem neměla cidr, tak jsem nahradila jedním strohaným jablkem a podlila vodou, a výsledek byl i tak super!)
  Děkuji za inspiraci, rozhodně jsem nevařila naposledy;-)

 26. Eva:

  Mrkvová odysea 🙂 To je skvělý termín! Francouzská varianta i mě nadchnula. Občas si uspořádat karotkové hody není na škodu. Teď v létě je to dobrý start do opalovací sezóny. Cider není nezbytný, dá se nahradit i jablečným moštem. Děkuji moc za zprávu a hlavně za vyzkoušení a za zhodnocení 🙂 Prima léto přeji, Šárka

 27. JÁ DÁM MRKEV (na kostičky nebo nudličky a či kolečka) ale přidám bílou ředkev (ne dřevnatou ) (na kostičky nebo nudličky a či kolečka ), asi 10-15 cm je velká tak jak kdo chce, přidám řapíkatý celer 4 kousky (na kostičky) vodu asi 1/2 litru, trocha balasamica, sůl, 4 kostky cukru, 1/2 citronu jenom štávu, máslo asi 50-100g do sítka na čaj dám nové kořeí 4-6 kulek, černý pepř 4-6 kmín asi 1/2 lžičky, bobkový list 2-4 listky a po celou dobu ponechám v hrnci do změknutí a zahustím domácí jíškou -dochutím -k tomu pak flákotu masa, třeba kotlet nebo kýtu či krkovičku, není špatná ani šunka nebo uzené
  bez brambor a kdo chce tak i brambor, mrkev čístím vrchní starnou nože, neškrábu škrabkou.

 28. Ja kdyz mam chut na neco dobreho a doma skoro nic neni, tak si udelam cinu. Protoze 3-4 mrkve a cibule se najde v lednici vzdy, tak hodim na olej na pulkolecka nakrajenou velkou cibuli a na nudlicky (kolecka) mrkev, osolim. pridam nejake to cinske koreni a restuji do krehka. Pak to zaleju troskou vody s pul lzickou skrobu a bio vegety. Hotovo. Smlsnu to s ryzi ale i chleba je o.k.

  A jeste jeden typ: Skuste na oleji zesklovatet cibulku, pridat nakrajenou mrkev, osolit, trochu pepre a trosku kari, podusit a malicko zahustit skrobem (ale nemusi se). Zadny cukr! Cibulka a kari da mrkvi masovou prichut. K tomu brambory (bramborovou kasi) minutkove maso, ci volske oko. My to jime i na chlebu, jako \”pomazanku\”. (nazahustovat a nechat vydusit na tuk)

 29. Teda milá paní, smekám kloubouk, jste úžasná kuchařka. 🙂

 30. Ahoj,

  Tak dnes jsem vyzkoušel taky obadva recepty. ta francouzská je výborná ještě jsem ji takto nikdy nedělal. (i když jsem již jedl dušenou mrkev po francouzsku od francouze, ta byla jiná a taky výborná tak nevím která je lepší, obě dvě), i když já radějiu tu naši.
  Každopádně ji mám rád v jakékoliv podobě. jen jsem do ni nedával citron, nemusím. mám rád i dušenou mrkev bez vývaru, jak popisujete, prostě jen tak na másle a sladkou,zahuštěnou a nijak přeslazenou! s masem a bramborem. Mňam.
  Rád se nechávám inspirovat recepty z netu.(ne vždy ale to je k jídlu) toto na jedničku!
  Jarda

 31. Jarda:

  Mrkev opravdu nemusí být nudná zelenina 🙂 Díky za vyzkoušení a za kompliment! 🙂

 32. Místo citronu zkuste najemno nastrouhanou sterilovanou okurku.všechny příznivce mrkve zdravím.Batul

 33. U nás jedině na česneku. Tak, jak si to pamatujeme ze školní jídelny, to ani já ani manžel nějak nemůžeme pozřít. A je to jednoduché – mrkev očistit, nastrouhat nahrubo, podusit na másle a ke konci na chvíli přidat česnek, aby teplem pustil vůni a trošku i zjemnil chuť, tak jak to česnek dělává. Výsledek je báječný a hlavně od té doby jí u nás doma mrkev všichni a bez řečí! 🙂

 34. Veronika:

  A o to tady jde v první řadě. Jídlo se má upravit tak, aby doma chutnalo! Mrkev si s česnekem moc dobře rozumí, tak proč ne tuto variantu. Také bych si ji v této úpravě dala. A bez řečí! 🙂

 35. Mrkev vařím každý týden. Buď glazovanou jako přílohu, nebo na syrovo formou salátu. Vnučky milují obě varianty. Francouzský způsob hned vyzkouším. Zdravím všechny mrkvové milovníky

 36. Dobrý den, mrkvičku budeme mít zítra k obědu, máme ji rádi. Mě se líbily ty Vaše pánve (obě), právě se chystám moje vyhodit, už jim slezla nepřilnavá vrstva, ale nevím jakou koupit. Mohla byste mi prosím poradit, kde bych koupila takové pánve jako jsou ty Vaše? A jak jste s kterou spokojená?
  Děkuji.

  • Kája:

   Milá Kájo, dobrá pánev v kuchyni je základem úspěchu. Ty moje na obrázku jsou z kategorie wok. Obě jsou zn. Tefal. Tu větší mám již 10 let a vzhledem k pravidelnému zatížení v kuchyni se drží vypadat stále zánovně. Žádné škrábance na titanovém povrchu nemá. Ta druhá je levnější a lehčí, ale pár let mi vydrží sloužit perfektně, poté ji s klidným svědomím vyměním za novou. Jinak mám moc ráda těžké litinové pánve, které se mohou použít i do trouby. Oblíbila jsem si značku Staub, ale jejich cena provětrá peněženku. Nemyslím si, že dražší pánev je kvalitnější, ale chce to rozhodně vyzkoušet v praxi a zohlednit i fakt, na čem vaříme. Já mám sklokeramické plotýnky a zjistila jsem, že těžší pánve nejsou úplně ideální. Tak ať se vám podaří vybrat si takové pánvičky, které budou dlouho a bezvadně sloužit 🙂 Šárka

 37. mám rád mekev s rozpekem ,máte nějaký recept na rozpek
  děkuji

 38. mám rád mrkev s rozpekem ,máte nějaký recept na rozpek
  děkuji

 39. No já už mám konečně nově zařízenou kuchyň od firmy http://www.pwinterier.cz/ , která nám nejdříve vytvořila kompletní návrh a následně vše zrealizovala, takže je pro mě teď podobné recepty vařit jedna báseň.

 40. Miluji dušenou mrkev i jinou dušenou zeleninu, nemusím mít k tomu žádné maso , stačí jen vařený brambor , nejlepší je nový , ale i starý ochucený libečkem, nebo kmínem, pažitkou, česnekem(ten dávám vařit s bramborem , no prostě mňamka

Přidal komentář