Snídejte MÜSLI, ale nekupujte nesMYSLY!
Posnídejte původní a poctivé müsli připravené doma podle originálního receptu. Müsli – ranní dávku energie si můžete připravit během chviličky. Nebude Vás to stát ani moc času a finančně to bude též skoro zanedbatelná položka. Zkuste to podle receptu vynálezce této slavné a zdravé pochoutky, lékaře Maximiliana Oskara Bircher-Bennera.
Birchermüesli – populární cereálie, vznikly kolem roku 1900 ve Švýcarsku. Zasloužil se o to lékař Maximilian Oskar Bircher-Benner, který směs poprvé namíchal pro své nemocniční pacienty a ze zdravé stravy bohaté na ovoce vytvořil stěžejní část léčby. Směs se ve své moderní podobě stala velmi populární v letech 1960 v celém západním světě, kde narůstal zájem o zdravou výživu. Místo mlékem se müsli často zalévalo i čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávou.
Původní recept na Bircher-Benner müsli
je opakem většiny „müsli“, které jsou k dispozici v supermarketu. V tradičním receptu bylo víc ovoce jak suché směsi. Originální recept na 1 porci vypadal asi takto:
recept vyladěný pro 1 osobu:
- 1 lžíce ovesných vloček (předem navlhčených 3 lžícemi vody)
- 1 lžíce čerstvé citrónové šťávy
- 1 lžíce smetany (dříve místo smetany kondenzované mléko)
- 200 g jablek kyselejší odrůdy, jemně nastrouhaných těsně před konzumací a promíchaných s výše uvedenými přísadami
- podle chuti 1 lžíce mletých nebo sekaných lískových oříšků nebo mandlí
Suroviny v uvedeném pořadí smícháme v misce a konzumujeme jako zdravou snídani napěchovanou skvělou dávkou energie na celý den.
Podle vlastní fantazie lze přípravu domácích müsli obměňovat. O kolik lepší a zdravější snídani si připravíte Vám odhalí Peklo na talíři, které si vzalo na mušku produkty na pultech českých supermarketů, které se na první pohled tváří jako zdravá snídaně a ve skutečnosti je to všechno jinak. Sypete si do misky průmyslově vyráběné müsli s dobrým pocitem, že děláte něco prospěšného pro své tělo a ve finále jste na tom úplně stejně, jako když posnídáte buchtu s mákem. Možná s tím rozdílem, že taková domácí buchta s mákem chutná stokrát lépe!
Tak se při nákupu zaMYSLETE, snídejte zdravé a poctivé MÜSLI a nekupujte neSMYSLY!
Domácí Müsli z ovesných vloček s banánem, kokosem a medem
(zdravá snídaně pro 2 osoby) – malá inspirace z mé kuchyně
- 2 hrsti vloček
- šálek horkého mléka
- hrst ořechů
- hrst opražených slunečnicových semínek
- hrst strouhaného kokosu
- med
- 2 banány nebo jiné ovoce
- bílý jogurt
Ovesné vločky spaříme horkým mlékem a necháme cca 30 minut odstát. Vločky smícháme s medem, drcenými ořechovými jádry, nasucho opraženými slunečnicovými semínky, kokosem, medem, rozmačkaným banánem a bílým jogurtem.
Doplňující informace:
MAXIMILIAN OSKAR BIRCHER-BENNER, vynálezce “Birchermüesli” žil v letech 1867-1939. Do historie zdravého stravování se zapsal jako propagátor zdravé stravy. Dr. Bircher byl aktivní v Curychu a měl velký vliv na naše stravovací návyky. Kolem roku 1900 navrhl, aby obiloviny, ovoce a zelenina byly konzumovány větší měrou, neboť jejich potenciál je ve stravě cennější než často konzumované pokrmy z masa. I když jeho lékařští kolegové jeho názor nepodporovali a stále tvrdili, že maso je pro lidskou stravu tím nejvhodnějším a nejhodnotnějším a zelenina s ovocem je spíše stravou chudých, dr. Bircher své teorii věřil a neúnavně pokračoval v propagaci zdravého jídla tvořeného z přírodních složek. Jako odpověď předložil světu recept na “Birchermüsli”. Na klinice v Curychu svým pacientům vštěpoval, že krom lékařského ošetření na klinice je důležité, aby zdravotní péči podpořili i zdravou stravou, pobytem na slunci a tělesnou aktivitou.
Názory M. O. Bircher-Bennera byly ve své době revoluční a nepochopené, ale jejich odkaz přetrval do dnešních dnů a většina z nás se jeho slovy řídí. Müsli se stalo běžně konzumovanou stravou a tím pádem se na jeho výrobu vrhla i řada velkovýrobců, kteří mnoha druhy zásobují pulty supermarketů. Bohužel někteří původní odkaz Maximiliana Oskara Bircher-Bennera poškozují tím, že nutriční skladba jejich výrobků – původně zamýšlené zdravé snídaně – velmi časo odpovídá vysoce kalorické moučné dobrotě! Víte co si kupujete?
Tip na teplou snídani z ovesných vloček – čtěte můj článek POLÉVKA Z OVESNÝCH VLOČEK a CHURCHILLOVA DIETA ZDE.
Koukněte se na krátké video ze seriálu Romana Vaňka – Peklo na talíři.
Připravujete si směs na Müsli doma podle svého osvědčeného receptu? Inspirujte nás v komentářích. Já za takové příspěvky předem děkuji 🙂
Jak objednat mou kuchařskou knížku?
Pokud máte zájem nahlédnout do mé kuchařské knihy „Rande s gurmánkou“ nebo si ji zde objednat, bude mi ctí a potěšením.
Povidani o musli se mi moc libi. Bavi me cist o historii jidla,nebo recepty s pribehem. Pro me to ma takoveho kouzelneho ducha. Takze moc dekuji za takove psani. Urcite vyzkousim i tu variantu s kondenzovanym mlekem. Vetsinou si delame domaci musli z ruznych druhu vlocek,suseneho ovoce,orechu a cokolady. Chystam se vyzkouset musli se svestkami a oprazenymi mandlemi podle Jamieho Olivera z kucharky MOJE VELKA BRITANIE.
buchtalin:
Na recepty od Jamieho je spolehnutí. Tu jeho britskou kuchařku také mám, tak se podívám, jak se s tím popasoval on. Faktem je, že doma připravené musli jsou jednoduché na přípravu a dají se krásně obměňovat díky přidaným ingrediencím. Není nad zdravou snídani 🙂 Přiznám se, že denně musli nesnídám, ale když na to přijde, vždy si pochutnám. Z tohoto důvodu jsem napsala také něco o historii vzniku, protože recepty s příběhem mám i já nejraději 🙂
Díky za müsli inspiraci, vyzkouším. Nedávno jsem o víkendu udělala pro nás, dospěláky, ovesnou kaši a naprosto nás nadchlo, jak se do ní děti pustily, ani lžičku nám nenechaly. Na poli müsli pro děti se nám ale zatím nedařilo, tak uvidíme.
markéta:
Je to snadné, zdravé a na přípravu nenáročné pochutnání 🙂 Inspirací se najde všude mnoho, doporučuji zapojit do hry i děti a výsledný produkt vyladit na jejich chuť. Jistě je to bude bavit vyrábět a poté i s větší chutí konzumovat.
Müsli mám superráda! Kdysi (asi před 30 lety) přišla v aluminiovém sáčku na trh Granola, jednou jsem si ji koupila a děsně mi to chutnalo, ale bylo to na mně příliš sladký. Tak jsem si přečetla složení a upekla jsem si to doma sama podle sebe. Nejdřív na pánvi, ale teď už to dělám v troubě na plechu. A to takhle:
Vysypu balík vloček na plech, ale musí být jemné a čisté (teď kupuju německé v Lidlu). Upeču je v troubě za občasného míchání pěkně do žluta. Když chci müsli oříškové, peču je i s nasekanými oříšky, mandlemi a tak podle chuti. Pak je vytáhnu a smíchám s pořádnou lžící másla a medu. Když mám, přisypu sušený mlíko, ale jde to i bez něj. A pak přimíchnu nakrájený sušený ovoce, podle nálady, někdy jenom rozinky, zvlášť teď na podzim, když je ovoce dost a dobrého, protože tohle jím tak jak to je pražený suchý akorát si do toho nasypu spoustu čerstvýho ovoce. K tomu černý čaj, ňám!
Taky to nejím každý den, paní Šárko, ale když na to přijde, tak si ohromně pochutnám 🙂
Sančenka:
Granolu pamatuji! 🙂 Ani já denně müsli nejím, ale když na to přijde, i já si náramně pochutnám a mám u toho dobrý pocit, že činím pro své tělo dobrodiní 🙂
Po návratu z dovolené se pouštím zase do práce 🙂 Děkuji za všechny reakce v komentářích, chystám se na odpovědi, děkuji za trpělivost a přeji všem pěkný podzimní víkend.
Přesně tak, Šárko. Nač platit za nesmysly, když si doma můžeme namíchat každý müsli podle své chuti. Také to tak dělám, i když mi to zelené křupavé od Emca občas chybí 🙂 Ale i to křupavé už si doma s dcerou děláme.
Petr:
Při domácí přípravě se užije trochu zábavy a hlavně ten pocit z konzumace je nesrovnatelně lepší 🙂
Dobrý den,
už jsem domácí müsli dlouho nedělala, takže se na něj musím o víkendu vrhnout 🙂
Nasypu na plech opražit vločky, ořechy, mandle, kokos, rozinky…dle chuti a po vyndání z trouby zaleji plechovkou slazeného kondenzovaného mléka – Salko.
Hezký prodloužený víkend.
Martina:
S domácím müsli bude každé Vaše ráno veselejší 🙂 Poslední dny jsem si udělala chuť i na vločkovou kaši se skořicí, bez vloček se má domácnost neobejde, pustím se i do pečeného müsli. Sice není zrovna kaloriíprosté, ale vždycky si na něm pochutnám 🙂 Hezký den, Šárka
Neočekával jsem tak dobrou chuť obyčejných vloček, ale jsem fakt rad ze jsem to zkusil, teď výrazně ušetříme za snídaně. Studentská hubená peněženka se tu teteli blahem :0)
Radimem:
Dobré věci jsou často po čertech jednoduché. A úspora je tu zjevná. Tak přeji dobrá rána s vydatnou snídaní, která každého katapultuje do nového dne raketovou rychlostí 🙂
I já si ve svých 91 letech dělám müsli dva- až třikrát týdně ke snídani. Ale vločky nepražím. Nic vařícího ani horkého nepřidávám.
Čtyři lžíce vloček zaliji vodou, aby byly zcela potopeny. Přidávám 1 až 2 lžíce lněného semínka, drcené vlašské nebo lískové ořechy a nechám půl hodiny stát. Pak přidám 1 až dvě oloupané a rozmixované syrové mrkve, lžíci medu, šťávu z 1 citronu a vše dobře promíchám, než se pustím do jídla. Je to lahodné a zasytí mne to na celé dopoledne. A jsou v tom všechny vitaminy nepoškozeny.
O. Tyrsen:
Bezpochyby je to Vaše ranní müsli skvělé a výživné 🙂 Díky za recept.
Gratulujem -Vy ste sa zasluzili o to, ze ste vyjasnili povod Birchermüesli (Bircherovo Müesli) a poukazali na nesmyselne zmesi, ktore ludia v Europe jedia ako \”mysli\” a \”Müsli\”. Zial, ale ani Vy nemate vo vsetkom pravdu:
1) \”Müsli\” hovoria Nemci a od nich to prevzali Cesi, Slovaci, Rusi… My Svajciari sa smejeme ale aj hnevame, lebo
– Müsli znamena vo Svajciarsku \”myska\” (od Muus-mys a Müsli-myska). To co sa je, sa pise a aj vyslovuje Müe-sli, \”ü\” a \”e\” sa vyslovuje separatne. My nejem mysi!!
2) Ten Vas Birchermüesli-Rezept nie je zdravy a nezodpoveda Bircherovmu cielu poskytnut obyvatelstvu v jednom jedle kvalitnu stravu:
– horke mlieko je horror, do Birchermüesli patri vylucne n e o h r i e v a n e
– banan a Kokos obsahuju prilis vela uhlohydratov, do praveho Birchermüesli patri na kazdy pad struhane jablko (bez toho to nie je Birchermüesli)
– orechy alebo zrna mozete nahradit, ale urcite n i e opecenymi denaturovanymi (!)
– vynechali ste citusove ovocie (citron alebo pomaranc), dolezity nie len kvoli chuti, ale kvoli vitaminu C, ktory bol v Bircherovej dobe vzacny ale dnes patri vo Svajciarsku do Birchermüesli.
Vasu zasluhu za dokumentaciu ale nechcem kritizovat.
SwissCitizen:
Děkuji za zajímavé informace ohledně zdravých vloček 🙂 Původní recept na Bircher-Benner müsli, který uvádím v úvodu článku je z knihy pana Birchera a nehovoří se v něm o přidání mléka teplého ani svařeného. Druhý recept je inspirace na mé ranní snídaňové vločky, které zalévám teplým mlékem. Každopádně vločky v každé úpravě jsou něčím, co prostřenému stolu na snídani nejen sluší, ale hlavně prospívá našemu zdraví. Děkuji za příspěvek a přeji krásné ráno a dobrou chuť ke snídani. S pozdravem Šárka
Já snídám skoro každý den něco jiného. Záleží, na co mám zrovna chuť a také na tom, co máme doma 🙂 . Dost často to jistí vajíčka , ty máme doma pořád 🙂 . Dělám si je na másle, přidávám k nim bylinky, které pěstuji na zahrádce a zeleninu. Buďto také vlastní, vypěstovanou, nebo tu, kterou mám koupenou v lednici 🙂 .