4. prosince 2017 v 12.29, napsala Šárka Škachová • Rubrika: Dominikánská republika, Drinky a nápoje, Gastrozajímavosti, Něco pro dušiPočet komentářů: 5

Štítky: | | | | | | | | | | | | |

O kávě z ráje, Santo Domingo

káva logo santo domingo

Zrovna jsem postavila na kávu. Dáte si se mnou Santo Domingo, kávu s vůní karibského ráje?

Káva, to je poezie všedního dne. To není reklama, to je jen moje vášeň pro kávu. Od doby, kdy byla káva posvěcena papežem a stal se z ní nápoj bohulibý, žádnou reklamu nepotřebuje.

A když mluvím o opravdové vášni, tak jsem ochotna za vůní kávy cestovat světa kraj. Pochopitelně i tam, kde se kávová zrna pěstují a sklízí. Nejsilnější a nezapomenutelný zážitek mi káva přichystala v karibském ráji. Často vzpomínám na její chuť ve stínu palmového háje. Na vůni podomácku pražené kávy a na chuť prvního doušku s těmi, kteří ji vlastnoručně pěstují. V takové výjimečné společnosti jsem se ocitla tenkrát poprvé. Uvědomila jsem si, že tady a teď jsem v opravdovém ráji.

313725_3019767348823_880872424_n

Všechny krásy Karibiku a zejména Dominikánské republiky se popsat nedají z jednoho prostého důvodu. Ráj se totiž nikdy popsat slovy nedá! Je třeba vnímat ho naplno všemi smysly.

P1070590 káva kávové třešně kompr KAVOVE TRESNE

Karibik je krajina rytmická, slunečná a barvami hýřící. Zapomenout na starosti, ponořit se do životního stylu „maňana“, rozvlnit boky v rytmu merenque, užívat si a přitom poznávat zem z té její opravdové stránky je fascinující. Dominikánci se totiž umí radovat ze života a jejich optimistická povaha vykouzlí ráj na zemi i v té nejobyčejnější chatrči.

Výstřižek Caffe Santo Domingo1

Stačí jim k tomu třeba ten malý šálek kávy, kterou si sami vypěstují a podomácku upraží tradičním způsobem. Ve stínu palmových listů se mi tohle kávové zastavení vrylo hluboko do paměti.

Domů jsem cestovala s několika balíčky vyhlášené místní kávy Santo Domingo. Po pár dnech z ní zbyla jen vůně na dně plechové dózy.

A najednou jsem s nadšením zjistila, že pro dominikánskou kávu nemusím nikam létat. Objevila jsem dovozce, který se do kávy Santo Domingo zamiloval a rozhodl se s její vůni obchodovat i u nás. Pro mě to znamená, že dominikánská káva mi zase mohla naplnit šálek vzpomínek a provonět každou volnou chvilku, kterou této speciální kávě hodlám věnovat. A protože jsem štědrá milovnice kávy, hned jsem nakoupila kávu do zásoby. Budou Vánoce a kávu považuji za dárek od srdce.

Když se mi něco podaří, dobrou kávu si zasloužím.

Když se nedaří, tak dobrou kávu potřebuji.

Pro mě je káva ten nejlepší spojenec, proto své kávové rituály nikdy nešidím. A jestliže o kávě smýšlím právě tímto způsobem, jsem přesvědčena, že dobrou kávou udělám radost i všem blízkým kolem mě.

Výstřižek Caffe Santo Domingo4

Objev kávy Santo Domingo v našich končinách mě osobně velice potěšil a považuji ho za malou šťastnou vánoční hvězdu, která mi prosvětlila mysl. Hned mám jasno, co komu darovat. A ke kávě přibalím něco o kávě. Nevím jak, vy, ale já mám kávu pevně spjatou s literaturou. Miluji literární kavárny a jiné umělecké koutky, kde to voní kávou a tiskařskou černí. Rozhodně doporučuji k darované kávě zakoupit něco o kávě. O kávě ke kávě se pěkně čte, protože horká káva opravdu umí vtáhnout do děje.

Se šálkem kávy na stole se vždy dokážu zastavit, uklidnit, zamyslet nebo se sejít s přáteli. V každém kávovém rituálu je pro každého z nás trochu nezbytného kofeinu, ale i v malém šálku se dá najít historie, kultura, inspirace, exotika, láska, vášeň, potěšení, … já v kávě nacházím vždycky přesně to, co tam chci mít. Každý doušek osvobozuje naše myšlenky a dává nám svobodu.

Dominikánská repeblika Karibik Káva pražení

Zrovna jsem postavila na kávu. Dáte si se mnou? Káva Santo Domingo provoněla moje dnešní ráno. Za všechny výjimečné momenty prožité nad šálkem černého kávového moku, kdy mohu zůstat sedět v teple mého domova a přitom zažívat závan exotiky ukrytý ve výjimečných vlastnostech dominikánských kávových zrn, děkuji panu Karlu Navrátilovi, oficiálnímu dovozci Café Santo Domingo do ČR, že se nechal uhranout a pustil se do obchodu s touto mimořádnou kávou. 

Jestli máte vášeň pro dobrou kávu, zkuste ji! Pokud k tomu sdílíte i vášeň i pro gurmánské zážitky, zaleťte si do karibského ráje a pokochejte se všemi smysly naráz. Dnešní článek byl určen štědrým milovníkům kávy, kteří ji neváhají nejen nakupovat, vařit pro sebe a své blízké, ale také darovat. Káva jako vánoční dárek zahřeje rovnou 2x. Jednou ze své podstaty, protože horká je přeci nejlepší, ale podruhé proto, že káva je nápoj společenský a za každým darovaným zrnkem je cítit lidská blízkost. Těch, kteří ji sází, pěstují, sklízí, praží, vaří a z exotických dálek exportují. To vše má v sobě náboj tajemství a dobrodružství.

Pro někoho je káva možná neřest, ale rozhodně povýšená na umění :-) A já si ji umím užít a hodlám s tím pokračovat! :-) Ač nejsem příznivcem kávy bez kofeinu, i takovou pod značkou Santo Domingo seženete.

https://www.cafesantodomingo.cz/

Krásný adventní čas a hodně dobré kávy v dobré společnosti přeji všem spřízněným duším.

Znáte příběh dominikánské kávy?

V dobách dávných mořeplavců, v roce 1720, vydal se Francouz Gabriel de Clieu na dlouhou plavbu k ostrovu Martinique. Na palubě vezl dar od krále Ludvíka XIV. Jednalo se o dvě rostliny kávovníku. Podle legendy při plavbě  Atlantikem nastalo úplné bezvětří. De Clieu uvízl na širém moři a začaly se tenčit zásoby jídla i vody. To pocítily i královské rostliny a počaly uvadat. Gabriel de Clieu se rozhodl obětovat svoji poslední skromnou zásobu vody a nalít ji ke kořenům kávovníků. Brzy se zvedl vítr a opřel se do plachet. De Clieu šťastně doplul na Martinique, ale jen s jednou rostlinkou, která přežila sucho. Mezi roky 1725 a 1735 se pak rostlinky dostaly i na ostrov Hispaniola, kde dnes leží Dominikánská republika. V tamější bohaté půdě začaly kávovníky hojně růst a daly tak vzniknout dnes jedněm z nejstarších kávových plantáží Nového Světa.

Reklama

Zde si můžete objednat mou kuchařskou knihu Rande s gurmánkou v české kuchyni.

V případě objednávky na www.titanovepanve.cz uveďte prosím na podporu našeho webu
v políčku pro poznámku heslo "Gurmanka".

5 komentářů k příspěvku „O kávě z ráje, Santo Domingo“

 1. Daniela říká:

  Já už jsem teda kávu bohužel musela přestat pít – jednak kvůli tlaku, ale také mě to většinou dostalo ještě do většího stresu, než jsem byla, takže mám útrum. Ale vždycky mě baví si o ní něco zajímavého přečíst. Dnes už si místo kávy dám radši například CBD z https://www.cibdol.cz/ a cítím se mnohem lépe ;-)

 2. Marta říká:

  Já si teda nedokážu představit, že bych měla přestat pít kávu. Máme kávovar Delonghi a už od rána se těším, až si odpoledne s manželem kávu uvaříme. Teď jsme měli chvíli od kávy pauzu, protože jsem musela sehnat nové filtry do kávovaru Delonghi , ale to naštěstí nebyl problém, takže už si zase můžeme každý den kávu uvařit :-) .

 3. Radka říká:

  Já jsem vloni řešila stejný problém jako paní Daniela. Kávy jsem se ale za žádnou cenu nechtěla vzdát. Lepší káva bez kofeinu než vůbec žádná :-) . Představa, že bych přijela odpoledne domů z práce a měla si uvařit čaj, i v létě, tak to bych asi nezvládla :-D .

 4. ivanka říká:

  Do Dominikánské republiky bych se jednoho dne chtěla také vydat. Moji prarodiče tam jezdívali v 95-99 a říkají mi, že to byla jedna z nejhezčích zemí, jakou kdy navštívili. Právě tam se naučili pít kávu z kapslí. Od té doby, co jsem jim koupila kávovar nevidím na stole nic jiného než jsou tchibo kapsle https://www.penepex.cz/kategorie/kava-/kavove-kapsle/tchibo/

 5. Tomáš říká:

  Skvělý článek! Mě poslední dobou velmi potěšila káva bez kofeinu, kterou kupuji z https://www.fairtradecentrum.cz/kava-bez-kofeinu/. Býval jsem pil tři normální kávy denně, ale začal jsem mít potíže. Káva bez kofeinu vyřešila spoustu mých problémů, jako například problémy s udržením pozornosti nebo lehký třepot. Kdo má tyto nebo podobné potíže, zamyslete se, jestli pijete moc kávy (kofeinu). V mém případě byl přesně v tomto problém.

Zanechte komentář