Dezerty a sladké hříchy

50. Olivová bábovka

13 komentářů

Olivova babovka_Sarka_4

S velkou chutí Vám představuji “Olivovou bábovku” od autorek kuchařských knih Olivová (nejen) kuchařka a Mořská kuchařka. Kdo jiný by měl upéct olivovou bábovku, když né ony? Neexistuje nic, co by před nimi olivový olej dokázal zatajit. Základem pro tento experiment v bábovkové formě se stal proslavený olivový chlebíček, který najdete v jejich knize. V  každém případě stojí za to nejen recept vyzkoušet, ale spolehnout se i na jiné receptury, kterých je kniha plná.. Na webových stránkách, kde obě autorky pravidelně zveřejňují své nápady z domácí kuchyně, se toho najde také dost. Jejich inspirace nezůstává jen doma, ale směle se vydávají též za hranice běžných zvyklostí a dovolí vám nakouknout do francozské domácí kuchyně, kterou obě nadšeně propagují. Činy jsou víc než slova, tak nemusím Lenku Světovou ani Dagmar Derré dlouze představovat. Vše, co o nich chcete vědět, najdete rovnou tady.

Posílám jim speciální dík a velké kamarádské poděkování, že se do soutěžení s námi pustily a udělaly to opravdu stylově. Olivovou bábovku tu ještě nemáme. Koukněte se na prima recept. Ještě než to uděláte dám vám dobrý tip, jak se nenudit. Když mezi pečením bábovek najdete čas, zapojte se do soutěže o půvabné a praktické ceny.

Olivová bábovka

Vlastně je to recept na olivový chlebíček z naší knihy. Pro jeho úspěšnost byl zařazen i na stránky našeho blogu, kde se na něj můžete podívat ve své prvotní podobě. Ale když jsem připravovala tento chlebíček pro větší společnost, klasická forma byla moc malá. Zvolila jsem proto rozevírací formu na dort a místo rovného dna jsem dala speciální formu na bábovku. Znám sice krásnější formy, ale pak se ukázalo, že právě tento tvar je velmi praktický.

 Olivova babovka_Sarka_1

Ingredience:

 • 380 – 400 g hladké mouky
 • 2 prášky do pečiva
 • 8 vajec
 • 10 lžic oleje
 • 300 ml mléka
 • 300 g míchaných oliv
 • 200 g strouhaného sýra
 • 300 g libového uzeného masa
 • pepř a sůl
 • máslo na vymazání formy

Olivova babovka_Sarka_2 

Postup:

Olivy propláchneme vodou a necháme okapat. Do misky prosijeme mouku a vmícháme prášek do pečiva. Ve druhé misce našleháme vejce a metličkou do nich vmícháme olej a mléko. Obsah misky přidáme do misky s moukou a práškem do pečiva a ručním elektrickým šlehačem vymícháme do hladka. Opepříme a osolíme. Se solí opatrně, protože olivy, sýr i slaninou jsou většinou dost slané. Vařečkou ještě vmícháme sýr, rozpůlené olivy a na kostičky nakrájené uzené maso. Formu dobře vymažeme máslem a vlijeme do ní těsto. Pečeme v troubě předehřáté na 200 °C a pečeme přibližně 15 minut, pak teplotu zmírníme na 170 °C a asi půlhodinku ještě pečeme. Asi v polovině pečení můžeme zakrýt alobalem. Upečenost těsta můžeme klasicky vyzkoušet špejlí. Necháme vychladnout ve formě, pak vyjmeme a můžeme podávat.

 

 Olivova babovka_Sarka_3

Dobrou chuť Vám přejí

Lenka a Dáša

Olivova babovka_Sarka_5

Vzkaz od gurmánky:

Tuto recepturu mám vyzkoušenou na vlastní ústa a mohu potvrdit, že olivy v této podobě jsou vynikající. Nemusím k nim mít nutně ani Martini 🙂

Váš hlas rozhodne, která bábovka soutěž vyhraje. Děkuji 😉 

13 Komentářů

 1. Hmm, mňam, olivy miluju v jakékoli podobě a ve formě takového chlebíčku musí být úžasné, úplné cítím, jak to voní 🙂

 2. Hmmm, ta musí být mňam! A na řezu taky skvělá!

 3. Tak tohle je recept ze zlatého fondu!!! Říkala jsem si, kdy se tu objeví!;-)
  Kdo jste ještě nezkusil, honem to udělejte, protože olivový chlebíček – bábovka je mana nebeská.

 4. Olivový chlebíček v podání autorek Olivové (nejen) kuchařky jsem poprvé ochutnala letos v lednu a od té doby jsem jej s úspěchem pekla nesčetněkrát. Bábovková forma chlebíku se ideálně hodí pro větší společnost.
  Pivli, pamatuješ, jak jsme si tehdy v lednu všichni smlsli? 🙂

 5. Kdo jednou ochutná, je nadobro ztracen 🙂 A to jsem na první pokud před dávnými lety nad olivami ohrnovala nos. Nevzdala jsem to a zkoušela dál a dál, … projedla jsem se do slušné závislosti na olivách a v domácích zásobách jich mám vždy celou škálu.

  Helli: Já si pamatuji na leden moc dobře 🙂

 6. Madlo a rybičko,
  určitě vyzkoušejte. Spousta lidí nejprve oliváček odmítá s tím, že olivy nejedí. A pak si pochutnávají. A co teprve milovníci oliv! Ti si opravdu přijdou na své.
  Pivli, Helli a Gurmánko: vy už jste oliváček ochutnaly a jsme moc rády, že i vy jste mu propadly 🙂
  Děkujeme za komentáře a přejeme všem, kdo váhají, aby upekli testovací vzorek (do běžné hranaté chlebíkové formy se dělá z poloviční dávky!) a zpříjemnili si letní čas. No, a když už bude rozehřátá trouba, tak můžete vyzkoušet i lilek á la Jean. Ani jedna z dobrot není pracná, zato jsou velmi jedlé a skvělé vypadají.

 7. Lenko, že ty jsi mě dnes sledovala na trh? Donesla jsem si tři krásné lilky a večer jdou do trouby! :-))

 8. Ta Šárka to umí vždycky tak pěkně naservírovat. Blog autorek, co píšou kuchařské knížky jsem neznala, tak moc děkuji za novou adresu. Asi budu u počítače trávit víc času než v kuchyni.
  V kuchyni stejně nejsem moc šikovná 🙂 Pro záchranu své česti nesoutěžím :))))) To mi ale nebrání, abych soutěž obdivovala. Držím palce všem, co soutěží a pečou tyhle krásné bábovky.

 9. Mirka:
  Chutné věci se servírují moc snadno 🙂 Dobré stránky si člověk nemá nechat jen pro sebe, podívejte se Mirko do odkazů, najdete tam dobrých stránek víc. Pozor na ně, je to kalorické čtivo 🙂

  Taky držím palce všem soutěžícím!

 10. Helli:
  také se moc dobře pamatuji na ten úžasný lednový víkend.
  Vzpomínám na všechny ty dobroty, ale hlavně na setkání se skvělými lidmi.
  Pěkně jsme si smlsli i na Světu knihy.
  😉

  Lenka:
  na olivovém chlebíčku i lilku ala Jean má naše rodina těžkou závislost. Lilek teď pár dní nebyl (brzo napravíme), clebíček bude o víkendu, peču ho na oslavu.

 11. Před chvílí jsem dopekla, neměla jsem mléko (to se šetří pro dokrmování jehňat), tak jsem nahradila 250 ml zakysané smetany a 250 ml sladké smetany, pekla jsem oproti receptu ve dvou nízkých keramických pekáčkách od pana Kalfuse, za chvíli budou prázdné! 🙂 Prima recept, děkuji. Formu jsem vysypala mákem.

 12. Jitka:

  Díky za zprávu a jsem ráda, že bábovková inspirace posloužila a vybrala jste si recept na olivy v jiném skupenství. Vysypání formy mákem je fajn, také to občas praktikuji, např. u hubníku. Krásný zbytek neděle 🙂

  Keramika od Kalfuse http://www.hrncirstvi.cz/formy.htm
  je příjemná. Používám bechyňskou keramiku a potom mám pár úžasných kousků od Dáši Wallerové od Brna a od Romany Hulíkové od Jindřichova Hradce.

 13. To zní strašně chutně! S přítelem se chystáme na jaře na několika denní pěší tůru po Česku, tak už hledám recepty, co nám zabalím s sebou. Tohle je asi jeden z favoritů, ale nejdříve to musím samozřejmě vyzkoušet, jestli nám zachutná. Jinak už máme vybranou krásnou trasu a nakoupené vybavení, které jsme skoro všechno sehnali tady: https://armik.cz/. Už se nemůžu dočkat!

Přidal komentář