2. března 2011 v 14.52, napsala Šárka Škachová • Rubrika: Gastrozajímavosti, Zapsáno v kalendářiPočet komentářů: 8

Štítky: | | |

Dá se žít bez ledničky?

Naštěstí není potřeba o něčem takovém přemýšlet. Lednička je nedílnou součástí každé moderní kuchyně. Včera byl den, který stojí za připomenutí vynálezu ledničky.

1.3. 1876 – Německý patent na první ledničku světa chlazenou amoniakem, získal Carl Paul Gottfried von Linde.

Vynálezem ledničky pro domácnost se podstatně začaly měnit naše stravovací možnosti a návyky. První mražené potraviny se dostaly do prodeje v roce 1930. Bylo to syrové maso, ryby a zelenina. Netrvalo dlouho a na švédském trhu se objevily první tepelně upravené a poté zamražené potraviny. Stačilo je jen ohřát.

Ať Vám to doma pořád dobře chladí a mrazí :-)

Reklama

Zde si můžete objednat mou kuchařskou knihu Rande s gurmánkou v české kuchyni.

V případě objednávky na www.titanovepanve.cz uveďte prosím na podporu našeho webu
v políčku pro poznámku heslo "Gurmanka".

8 komentářů k příspěvku „Dá se žít bez ledničky?“

 1. Matty říká:

  Bez lednicky se zit neda.Kde by se chladilo v lete pivecko,kdyby lednicky nebylo?Pamatuji si nase zacatky bez lednicky.Chvilku jsme meli krabici z polystyrenu na balkone a to bylo fakt neco.Ted mame velkou americkou almaru a mam pocit,ze i ta je nam mala.

 2. Klára říká:

  Bez ledničky se žít dá, nebo alespoň u nás už to 14 let funguje :-)) a pivo? Jednoznačně na 4 schodu do sklepa :-))

 3. Gurmánka.cz říká:

  Klára:

  Tady jsou jasně ve výhodě baráčníci :-))) Se svými sklípky, hlubokými studnami a různými domácími zákoutími se potraviny dají uchovávat docela krásně. Máš velkou pravdu! U nás ve sklepě je opravdová studánka a tak se dá ovoce i zelenina parádně uskladnit. Nechybí mi doma ani studená komnata, kam se dá zašít něco dobrého a uchránit to před mlsnými nájezdníky :-) Ale v zásadě si umím představit bydlení ve městě, kde tyhle možnosti nejsou a to je potom trošku větší problém. Nějak jsme si na ty ledničky zvykli a staly se součástí našich domácností. Čím jsou objemnější, tím širší bývají jejich majitelé v pase :-) To je ta daň za technickou revoluci.

  P.S.
  Pive ze „čtvrtého“ je prostě ten nejlepší nápoj :-)))

 4. Gurmánka.cz říká:

  Matty:

  Jé, tak to je přesně ta chlapská obava :-))))) Vlažný čaj zažene žízeň ze všeho nejlépe :-)

 5. Luky říká:

  Jasně, že se dá obejít bez ledničky, ale musíte mít sklep, pka není co řešit :)

 6. Klára říká:

  Luky: no, dovolila bych si oponovat :-)) sklep máme jen na zimu na brambory, ovoce. zeleninu a na pivo :-))))jinak na nic. Ten fígl je jinde. Stačí nejíst maso a mít svojí krávu a svoje slepice, tudíž 20l mlíka denně, tudíž denně čerstvý máslo, mlíko, sýr a tvaroh a taky čerstvá vejce- pak není co řešit :-)))

 7. Gurmánka.cz říká:

  Klára:

  To je gastronomický ráj :-)

 8. Anonym říká:

  Já bych bez lednice žít nedokázala. Asi by to možné bylo, ale byly by to zbytečné komplikace. My jsme hrozně pohodlní, proto máme velkou americkou lednici , do které se nám vejde hodně jídla. Máme dvě malé děti, které toho snědí opravdu hodně, takže potřebujeme mít doma velké zásoby jídla.

Zanechte komentář