Publicistika a zajímavosti

Soutěž utkaná z vůně perníku + Betlémské světlo

4 komentářů

pernik vanocni

Nastal čas na soutěž utkanou z vůně perníku a šikovnosti vašich rukou. Bez perníku by nebyly vánoční svátky takové, jaké mají být. V mnoha domácnostech je to první vánoční cukroví, které začínáme v těchto dnech péct. Pojďme to udělat tak trochu společně a na perníkové téma si i zasoutěžit. Už jenom pro tu neodolatelnou vůni to stojí za to.

Kdo má chuť, může se pochlubit svými perníkovými nápady, radou, fotografií perníkového výtvoru nebo odkazem na své stránky, kde to upečeným perníkem voní. Méně zdatní se rádi v této sladké disciplíně zdokonalí a třeba pošlou i fotografii svého úplně prvního premiérového pečení. Ostřílení perníkoví mistři se mohou pochlubit svou zručností a nechat nám tu i nějakou tu kamarádskou radu, jak to udělat, aby i ten náš perník vypadal a chutnal mistrovsky 😉

Co je podmínkou této soutěže?

Fotografie čerstvě upečeného letošního perníku. Fantazii se meze nekladou. Od drobných perníčků se můžete klidně dostat až k architektonickým skvostům, tzn. perníkovou chaloupkou počínaje a věrnou kopií slavného náměstí konče. Víte kde tohle náměstí hledat?

 namesti z perniku

Pro 3 nejpěknější perníkové fotografie jsou nachystány ceny na váš vánoční stůl. Připravila je ve svém atelieru šikovná brněnská keramička Dáša Wallerová. O vítězích bych ráda nechala rozhodnout do 20. prosince, aby se výhry dostaly na váš sváteční stůl. Na pomoc si pozvu odbornou porotu 🙂 Nerada bych na to rozhodování byla sama.

Tak tedy otevírám perníkovou rubriku, protože cítím, že vůně perníku už na nás číhá 😉

Vaše příspěvky k perníkovému tématu posílejte na adresu gurmankacz@seznam.cz

Ve vůni perníku budeme až do vánočních svátků. Kdo letos nepeče, může se od těch pilnějších přiučit a zkusit to příští rok. Za všechny perníkové příspěvky předem děkuji a přeji vám, ať se nic nespálí a všechno vaše cukroví je dokonalé! (čím je cukroví dokonalejší, tím narůstá riziko, že vám ho bude chodit celá rodina tajně ujídat 🙂

Za nejpěknější perníkové počiny jsou zde i pěkné ceny. Keramické lampičky budou dobře sloužit třeba na kousek toho Betlémského světla.

keramicke lampicky 

Přímo s pojetím cen v podobě originálních keramických svícnů se otevírá téma starých tradic a Betlémského světla. Krásné povídání napsala kamarádka Helli, proto vyhlášení předvánoční perníkové soutěže mohu vhodně prosvětlit informacemi o světle z Betléma, které je novodobým symbolem vánočního míru.

Doba vánoční je spojena s řadou zvyků, obyčejů i tradic.  Perníčky, téma druhé letošní soutěže na stránkách Gurmánky, jsou tradičním pečivem, jež se ve střední Evropě poprvé zmiňuje již ve 13. a 14. století a svou sváteční funkci si udrželo dodnes.

Tradice však mohou vznikat i v moderní době. Pojďme si přiblížit jednu z nich, která se s vánočními svátky spojuje rovněž. Chuťové buňky při ní sice přijdou zkrátka, zato ale navodí sváteční vánoční atmosféru.  Je to totiž Betlémské světlo.

Znak-BS

Nápad s Betlémským světlem vznikl v roce 1986 v hornorakouském studiu rozhlasové a televizní stanice ORF. Iniciátoři tehdy plánovali šíření světélka pokoje a míru (Friedenslicht), jak se mu říká v německy mluvících zemích, pouze jako jednorázovou součást akce „Licht ins Dunkel“ – vánoční sbírky televize ORF na pomoc postiženým dětem. Světlo z Betléma se však setkalo s nadšenou odezvou a stalo se ve většině zemí Evropy  novodobým symbolem vánočního míru. Plamínek z místa Ježíšova narození v Izraeli přivážejí od té doby každoročně rakouští skauti, kteří je přepravují ve speciální lampě letecky do Vídně. Zde si je o třetím adventu převezmou při ekumenické bohoslužbě delegace skautů z většiny evropských zemí a odvezou si je domů. Z České republiky si pro Betlémské světlo přijeli do Vídně poprvé brněnští skauti již v prosinci 1989 a dovezli je až do Prahy pod sochu sv. Václava. Nezůstalo pouze při této jediné cestě, brněnští skauti reprezentují Českou republiku ve Vídni pravidelně rok co rok.

lichtkind_2007_400

(zdroj: http://friedenslicht.orf.at/weihnachtsbrauch_07.html)

O letošní rozvoz Betlémského světla po České republice se skauti postarají  v sobotu 19. prosince 2009. Vyzvednout si je pak může do Štědrého večera každý – skauti totiž světlo nejen rozvážejí vlakem, ale roznesou je i do různých veřejně přístupných míst jako jsou např. knihovny, vánoční trhy, náměstí měst či kostely.

 

4 Komentářů

 1. V Českých Budějovících by chtěl žít každý (kromě mně, ovšem). Konec citátu.
  Perníkové náměstí jsou Budějovice. Na perníčky nejsem zručná, takže se soutěže pravděpodobně účastnit nebudu, ale už teď se těším na ty voňavé a nazdobené soutěžní vzorky.
  Povídání o betlémském světle je krásné. Fotografie svícínků je mi povědomá! ;-)))
  Přeji všem, co se vrhnou do soutěžení hodně štěstí a Šárce sílu a výdrž při zpracovávávní příspěvků.

 2. Pivli: Pěkný citát :-)))) Fotografii určitě znáš! Poslala mi ji H. a říkala, že některé jsou od tebe přímo z Dášiny dílny :-))) Tyhle keramické lampičky na svíčky jsou skvělé. Od loňských Vánoc mám na stole dvě a svíčkám to v nich ohromně sluší. Sama se na tu perníkovou galaparádu těším a je mi jasné, že na některé modely budu hledět v němém úžasu 🙂

 3. Však je u Dáši z čeho vybírat. Fotek jsem udělala spoustu, nakoupila krásné misky a zapékací formu (+ jednu mističku na čaj, jen tak pro radost), ochutnala výborný čaj a štrůdl.
  Vyloženě pozitvní vibrace. Díky Helli, že mě k Dáše vzala! :-)))

 4. Pivli: Helli je dobrá víla. I já mám slíbeno, že se s ní půjdu k Dáše podívat, ale vzala jsem to nějak z té opačné strany. Mám doma od Dáši nádobí a vařím v něm o 106. Vážně úžasná záležitost. Taky za to děkuji Helli :-)))

Přidal komentář