Drinky a nápoje

Mango Lassí – vášnivý nápoj par excellence, stvořený pro požitkáře

21 komentářů

 

mango lassi - napoj z jogurtu a manga

 

Mango Lassí  je tím pravým nápojem na ochlazení hrdla. Pokud máte v rovnováze vztah k jídlu a erotice, nemohlo vám uniknout ovoce vášnivé, chutné a půvabné, ale i posvátné. Přesně tak by se dalo identifikovat mango. Dá se zužitkovat různými způsoby, ale na letošní horké léto jsem si vybrala něco pro osvěžení. Nápoj z manga, který je zdravý, plný vitamínů, osvěžující a podmanivě voní. Při konzumaci budete mít zvláštní pocit hebkosti, jaky když vás pohladí po sluncem rozpálené kůži chladivé hedvábí. Samotnou přípravou se nezdržíte déle než 10 minut. Stačí oloupat mango a ostatní se zařídí samo. Jdu nastartovat mixér a zkontrolovat domácí zásobu ledu. Protože se ví, že v Indii mango symbolizuje lásku, plodnost a přátelství, nepodávejte tento lektvar jen tak někomu, kdo si to nezaslouží 😉
Mango Lassí pochází z Indie, není mu cizí vůně koření, ale když si chcete vychutnat opravdovou čistou chuť jogurtu a manga, nemusíte ho tam dávat vůbec. Svět se nezboří 😉 V závěru receptu se ale o koření zmíním, protože bez něj by se v textu objevila nedostatečnost. Indie je přeci ta největší kořenka světa a proto všechna místní jídla tak podmanivě a vzrušivě voní. Mistři kuchyně vědí, že každá špetka vzácného koření přidává i tajemnou erotickou sílu a nepatrný koketní záblesk. Mě indická kuchyně vždycky polapí a přeji to i vám.

DSC_0253 mango lassi

 

Mango Lassí – osvěžující nápoj z manga a jogurtu

 • 1 velký kelímek živého jogurtu (400 g)
 • 2 zralá manga
 • špetka soli
 • 1 lžíce třtinového cukru
 • 1 lžíce akátového medu
 • na ozdobu lístky máty
 • pár kostek ledu
 • snítka meduňky nebo lístky máty na ozdobu

 

Pokud vezmeme v úvahu, že zralé mango je sladké, cukr i med můžeme s ledovým klidem vyřadit z kola ven. Špetku soli nikoli, tu tam dáme, protože umí zvýraznit přirozeně sladkou chuť zralého ovoce. Ku prospěchu bude pár kostek ledu a závěrečnou půvabnou tečku vykouzlí zelená voňavá bylinka.
Mango Lassí připravíme tak, že si nejprve oloupeme mango a pokrájíme ho na malé kousky. Přidáme do jogurtu, ochutíme špetkou soli, třtinovým cukrem, popřípadě malým množstvím medu a společně rozmixujeme dohladka. Poté dobře vychladíme a podáváme ve skle s pár kostkami ledu. Zvýraznit chuť můžeme i kořením, ale o tom se dočtete o odstavec níže.

DSC_0258 mango lassi

 

O Indii se hovoří jako o velké kořence světa, proto ani v Mango Lassí nemusí chybět koření. Pokud se rozhodnete pro verzi aromatizovanou, s klidem použijte špetku mletého koriandru (semínek), lžičku kardamonu, lístky máty nebo koriandrovou nať, pro zpestření můžete přidat rozmixované datle nebo oblíbenou a voňavou růžovou vodu. Vhodný je i mletý pepř, strouhaný zázvorový kořen, muškátový oříšek nebo dokonce restovaný nadrcený kmín, kardamon i skořice. Znalci doporučí i špetku růžové himalájské soli. S chutí Lassí můžete krásně experimentovat. Doporučuje se hustý jogurt (nejlépe ten domácí) zředit vodou či minerálkou a umixovat dohladka s ovocem a ostatními ingrediencemi. Jogurt můžete ředit vodou v poměru 1 : 3 nebo 1 : 2. Indičtí vládci by nepolkli vodu jen tak ledajakou, nám postačí vyrazit k tomu nejbližšímu prameni. Lahůdková voda – chladná „kohoutková“ – je dostatečně pochoutková 😉

DSC_0263 mango lassi

 

Staří indičtí lékaři píší o vodě i jejích zázračných kvalitách. Jinak chutná voda z nížin i hor, z řeky bystré i z řeky líné, ze studánky i od pramene a znali sedm způsobů, jak vodu chladit, aby žíznivce osvěžila. Sultánové z Dillí a mughalští císaři z Dillí i Ágry používali důmyslně zorganizovanou síť rychlých běžců doručovatelů, kteří s korespondencí a důležitými vzkazy přinášeli na stůl i čerstvé ovoce až z Kašmíru a čistou vodu z Himaláje, aby si mohli panovníci ochladit svá urozená hrdla. V těch nejteplejších dnech výjimkou nebyl ani čistý sníh a led.

Na zázračnou vodu složil veršovaný chvalozpět v první polovině 16. století klasik hindské poezie Súrdás.
Po delší době jsem otevřela knihu Indická kuchyně od Vladimíra Miltnera. Recept na Mango Lassí jsem tam nenašla, ten jsem si dovezla před časem z  tureckého Bodrumu, ale najdu tam vždycky příjemné a milé počtení a velkou spoustu voňavé inspirace.
Voda je pramen, řeka, jezero, déšť i rosa,
Voda je zdroj mouky, rýže, zeleniny, prosa,
Voda dává květ i trn a citrón, i manga,
Voda – to je temná Džamna i posvátná Ganga,
Voda se s námi směje a voda s námi pláče,
Voda nikdy neopouští bdící ani spáče,
Voda je otec i matka, zřídlo všeho bytí.
Voda budiž pozdravena!
Bez ní nelze žíti.

Indie - posvatna reka

Autentický obrázek z Indie význam řeky demonstruje naprosto přesně. Voda se s lidmi směje, voda s lidmi pláče. Za života je laská, na poslední cestě unáší ke břehům zemřelých duší a dává jim  pocit bezpečí.

 

Staří indičtí učenci pasovali na královský nápoj i mléko. O mléku se psalo jako o nektaru, který dává život i sílu, proto se indická kuchyně chová k mléku, jogurtu, smetaně, syrovátce, kefíru, podmáslí a všem dalším mléčným formám v rukavičkách. Mléčné nápoje očišťují, oblažují, posilují, osvěžují i vyživují.

Já jsem si zosnovala prazákladní verzi lahodného Mango Lassí, kterou jsem ani moc neředila. Vytvořila jsem si krásně hladký nápoj s živým jogurtem, ve kterém převládala bohatá chuť zralého manga a mohu doporučit všem velkým požitkářům. I těm největším a nejzhýčkanějším. Mé Mango Lassí zastoupilo v horkém poledni kompletně oběd. Stačila jedna plná sklenka a žaludek se rozradostnil a na pár hodin pěkně uspokojil. Ledová atrakce z jogurtu a manga i mně krásně pomátla všechny smysly. Příště si vymyslím nějakou zajímavou změnu a lehce si nápoj okořením.

Jaké jsou nejlepší chuťové odrůdy manga?
Podle znalců to je jednoznačně lahůdková odrůda Nam Doc Mai, Palmer, Alphonso, Kesar či Sindhri. Nejznámějšími komerčně pěstovanými odrůdami jsou Tommy Atkins, Haden, Keitt a Kent. Pokud se s nimi na pultech prodejců potkáte, skočte po nich 😉

Jak mango nakupovat a konzumovat?
Kopit si u nás zralé a pěkné mango není tak jednoduché. Plody se nedovážejí zrovna v plné zralosti a začínají se často kazit již v obchodě. Červená a žlutá barva plodu je barvou plné zralosti, ale nezaměřujte se jen na barvu samotnou. Při stisku musí slupka lehce povolit, ale nesmí být posetá dolíčky nebo našedlá. To by znamenalo počínají hnilobu. Pokud není mango dostatečně zralé, můžeme ho uchovávat pár dnů v pokojové teplotě, aby „došlo“. Zralé mango voní intenzivně v místě stopky. Slupka se nekonzumuje, proto ji vždy pečlivě oloupeme. Zelené mango má více vitamínu C, ale postupným zráním jeho obsah klesá a začíná převažovat podíl beta-karotenu. Mango je skvělým zdrojem řady antioxidantů i vitamínu K. Konzumujeme ho čerstvé, sušené i mražené. Mango se hodí na přípravu džemů, šťáv, marinád, zmrzliny, chutné je v salátu a dá se i grilovat a podávat jako příloha k masitým pokrmům. Všem jídlům dodá ten správný tropický nádech.

mango - tvary a odrudy

 

Mango (Mangifera indica L.)
Mango pochází z Asie, především z Indie. Buddhističtí mniši věří, že právě pod mangovníkem meditoval Buddha. V hinduistické literatuře je o mangu zmínka již z let 4000 př. n. l. Tři čtvrtiny světové produkce manga se urodí v Indii. Dalším velkopěstitelem je Čína a Mexiko, následuje je Indonésie, Pákistán, Thajsko, Brazílie, Nigérie, Filipíny i Haiti. Mangovníky spatříme na Floridě i v Kalifornii. Mango patří do čeledi ledviníkovitých a za jeho přímé příbuzné můžeme označit pistácie i kešú.

O mangu se říká, že působí blahodárně na zažívání, posiluje imunitu, chrání srdce a snižuje krevní tlak. Je na soupisu afrodiziakálních potravin, což zvyšovalo jeho popularitu.

Vypěstovat si mango doma z pecky je prý brnkačka, proto pecku nevyhazujte 😉 Brzy vám vyroste krásná dekorativní rostlina.

DSC_0270 mango lassi

 

Mango Lassí vyzkoušejte. Možná se stane tou správnou milostnou předehrou pro další letní hodování. Třeba se doma blýsknete zase něčím novým 😉 I když recept je to patřičně omšelý, pel smyslnosti z něj ani po staletí nestačil nevyprchat. To bude hrát ve váš prospěch 😉 Nápoje lásky se nikdy nestanou přežitkem starých časů.

Indická kuchyně mě vždycky polapí. Přeji to i Vám 😉

Hindské přísloví praví:

Rasóí au´rasájana – barábara adhjajana / Vaření a alchymie – téhož druhu učení je.

Co třeba dát si něco pekelně dobrého a ostrého? Tak to si do indické kuchyně sáhněte pro Indian Vindaloo Curry – to vás svou interesantní chutí bude určitě bavit.
A nyní z úplně jiného soudku, ale pořád zůstávám u oblíbeného jogurtu. Ančovičky pod drnem.
Původ tohoto receptu nás zavede opět do “Indické kuchyně”. I když chybí tradiční indické voňavé koření, je to receptura z nejstaršího města světa, místa náboženských legend a centra rozkvětu starověké Indie. Města smrti a hudby – Varanásí (Benares). Zalistovala jsem ve staré indické kuchařce a recept si poněkud upravila. Původní litera receptu totiž  hlásala: “použijte 2 plechovky ančoviček, lžíci pepře a velkou hrst chilli” 🙂 … podezírám ty Indy, že toto jídlo sloužilo jako poslední pokrm před cestou na smrt … 🙂 Váránasí, město smrti, mi tuto myšlenku vnuklo zcela reálně.

Indie - Varanasi - mesto smrti

I přes svůj obdiv k indické kultuře a zejména rozmanitosti chutí v tradiční kuchyni nemohu říct, že mě současná indická realita v mnohém děsí. Možná proto jsem cestu do Indie nepodnikla a s podivným rozechvěním si procházím všechny fotografie, které do svého objektivu nalovil kamarád/dobrodruh F. Štěpánek.

Některé snad nejde ani publikovat. A to mám k tomu svolení 🙁

P.S. Františku, ty fotky jsou úžasné! (ale z některých mě mrazí po těle). Asi s tím spolu něco podnikneme.

21 Komentářů

 1. Šárko, kápla jsi mi do noty :-). Mango zbožňuji, jen jsem netušila, že existuje tolik odrůd. Jsem ráda, když vůbec nějaké mango seženu. Jsou k dostání v nás v republice? Příště pecku nevyhodím a vyzkouším vypěstovat si nějaký ten keřík, i když moc šancí mu nedávám, neboť jsem příšerná zahradnice :-D. S poměrně železnou pravidelností si doma mixuji ovoce s kefírem nebo podmáslím. Tak zkusím i pravé lassí. V ledničce mám uschovaný farmářský jogurt z Nemcovy farmy :-), snad seženu zralé mango a večer budu mlsat.
  Děkuji za perfektní článek plný nových informací (tak jako vždy).

 2. coco-choc:

  I mně mango káplo do noty 😉 Staré dobré Mango Lassí je úchvatné a ani já netušila, kolik že vlastně těch odrůd je? Samostudiem jsem přišla na to, že je to opravdu podivuhodné množství. Škoda jen, že u nás se ty nejpěknější plody jen stěží seženou. Protože je momentálně záplava veškerého ovoce, rozhodla jsem se (i přes nedostatek místa na pracovní desce v kuchyni), ponechat tam stát mixér už natrvalo 🙂 I když jsem si pracovní plochy v kuchyni dostatečně zvětšila, místo je pořád málo. Provětrala jsem však některé kuchyňské spotřebiče a našla jim nové místo na výsluní 🙂 Farmářský jogurt bude dokonalý \”hustý a živý\” 🙂 Ten dodá nadprůměrnou dávku elánu a mango to jenom celé svou chutí dotáhne k překrásnému finále, na které se bude dlouho vzpomínat.

  Na nejpěknější mango jsem kápla vždycky v Makru, ale tam každý běžně za nákupem nechodí, tak ti asi moc neporadím. Do Lassí by se dalo použít i konzervované mango a nebo ho zaměnit za jiné ovoce. Mně lákají datle 😉

 3. Od Vánoc, kdy jsme s přítelem dostali mixér, jej téměř neodkládám. Momentálně u nás frčí různé ovocné koktejly a ledová káva. Také na domácí burákové máslo nedám dopustit ;-). Farmářský jogurt je báječný, jen ten kyblík mi přijde poměrně malý, pořád ujídám a ujídám a najednou zjistím, že jsem zbodla půl kila :-D. Do Makra bych se vydala nejen pro mango, bohužel ale Makro není otevřeno pro každého :-(. Konzervované mango jsem ještě nezkoušela, přeci jen raději sáhnu po čerstvém. A pokud jej dneska neseženu, tak zkusím meruňky nebo broskve, nebude to sice indické, ale dobré jistě ano :-).

 4. coco-choc:

  V létě je to nedocenitelný pomocník. Ovocné koktejly i ledové drinky jsou na denním pořádku a když ho mám po ruce, hned mám daleko větší fantazii, co s ním udělám. Ještě musím vytáhnout z komory odšťavňovač a sušičku na ovoce 🙂 I když jsem si všimla, že ovoce se začalo na stromě sušit úplně samo. Vedra jsou úmorná 🙂

  S Makrem pořád straším, ale jsem za něj ráda, protože u nás na malém městě toho k mání moc není. Makro to všechno vyřeší a pokryje pomalu veškeré mé odvážné choutky. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem mango viděla i v nabídce u Lidla. Netrápila bych se tím a spolehla se na úžasné meruňky. Jogurt tím získá krásnou oranžovou barvu. To mango neumí 🙂 Není všechno krásné, co je indické. Bohužel. V archivu mám naprosto úděsné fotografie bídy a špíny v ulicích měst. Indická kuchyně má lesk, ale to ostatní je lépe přikrýt sárím.

 5. I já se přidávám k milovníkům manga a zadávám si bojový úkol – najít mango za každou cenu. Ale i kombinace s anansem by nemusela být špatná 🙂 Jen škoda, že mixovat můžu jen ve chvílích, kdy malého hlídá babička – zvuku mixéru se totiž bojí jako čert kříže a dokáže to dávat pěkně hlasitě najevo. A já zrovna tak ráda tento typ nápojů…

 6. Madlo, ani se malému nedivím, že ho ten rachotivý zvuk děsí. Ještě že jsou občas po ruce babičky, tomu rozumím.

  U nás jsou největší strašpytlové psi 🙂 Jak vezmu do ruky vysavač, tryskovou rychlostí mi mizí z dohledu a pádí do zahrady. Často toho využívám. Když se všichni chlupáči sejdou, honí se mi domem rovných 12 psí nožiček. A jsou to docela statní a velcí hafani, tak jsem ráda, že na ně platí alespoň ten náš vysavač. Nejlepší je takový ten v signální barvě – citrónově žlutý. Před ním mají respekt i v momentě, než poprvé zavrčí. Stačí ho vytáhnout z komory a je v domě klid.

  Ale to s těmi dobrými nápoji a domácí spotřebiči zase tak moc nesouvisí 🙂 Je to jenom malá odbočka. Ať se ti podaří sehnat mango. Určitě to není nemožné. Měj se a užívej léto se všemi jeho výhodami. A dobré nápoje a hodně ovoce k němu patří !!! 🙂

 7. O Mango Lassí jsem poprvé \”zakopla\” , když na Nově v premiéře uváděli Jamieho Olivera s indickou kuchyní. Moc nás zaujalo a tenkrát jsme si s malými Honzíkem slíbili, že jej vyzkoušíme. Je to už určitě deset let :-).

 8. toffo:

  A třeba právě po deseti letech nadešel ten nejsprávnější čas vyzkoušet 😉 Jamie Oliver uměl vždycky strhnout k novým experimentům. Jeho pořady jsem měla ráda a všimla jsem si, že snad (v neděli?) ho reprízují. Z nostalgie se budu muset podívat. Určitě s Honzíkem vyzkoušejte – to vás nadchne! Mějte se krásně 😉

 9. Kde jsou ty doby, co mi mango rostlo na Bali na zahradě. Ale jídávala jsem ho jen tak.
  Toto lassi si občas kupuji. Značku nevim, ale je Bio a moc dobré 😉

 10. Bali: Časy se mění … jen člověk neví, jestli je to k lepšímu 🙁 Pěkné vzpomínky zůstávají. O mangu na zahradě si nechávám jen zdát a jdu zkontrolovat tu svou bio úrodu do sadu. Letos to moc slavné nebude 🙂 Všechno co si vypěstuji šetrně sama, to považuji za své \”vlastní bio produkty\” :-))))

 11. Indická kuchyně je dokonalá! Kombinace manga, jogurtu a dalších báječných ingrediencí je lahodná!
  Celý článek je velmi zajímavý a poučný, jako vždy, není to jen \”obyčejný\” recept, ale člověk se dozví spoustu zajímavých informací. A těch druhů manga! Ach…;-)

 12. Pivli:
  Zítra se chystám do indické restaurace na oběd. Už jsem si okoukla menu a mám téměř vybráno 😉 A takové Mango Lassí bych si klidně objednala. V Jindřichově Hradci máme nově otevřený originální indický restaurant Charvi.

  http://www.indie-charvi.cz/charvi/

  To stojí za návštěvu 😉

 13. Mango nejlépe dozraje doma při pokojové teplotě v papírovém sáčku. Než mi tento trik někdo poradil, hodně manga jsem vyhodila nedozrálá, nebo naopak příliš \”uleželá\”. Samozřejmě ani v papírovém sáčku neradno prošvihnout okamžik konzumace. Lassí z manga miluju, ale mám problém, že mi trochu vadí nedostranitelná vlákénka, na které člověk třeba v Beásu nenarazí (ovšem vsadím boty, že je to tím, že dělají z konzervovaného). Možná ale, že mango utržené ze stromu a té správné odrůdy, žádná vlákénka nemá…

 14. Dv:

  Díky za prozrazení triku, jak nad mangem vyzrát, aby jeho zralost dosáhla vždy té nejvyšší kvality. Takové rady se hodí! Ta zatracená vlákénka jsou drobnou chybičkou na kráse, ale tentokrát jsem měla pocit, že mě vlastně vůbec neobtěžovaly. O mangu utrženém ze stromu si jdu nechat zdát sladké sny 😉 Kdybych nevyhodila pecku, mohla jsem si ji zasadit, když je to pěstování \”prý\” taková brnkačka 🙂

 15. Chuť manga miluju a proto musím tuhle dobrotu vyzkoušet. Děkuji za krásné a chutné recepty se zajímavým povídáním. H.

 16. Tak jsem s úžasem zjistila,že je v JH indická restaurace.Hurááá,již nemusíme do Tábora či ČB.

 17. Ivana:

  Několikrát jsem ji vyzkoušela a špatná není 🙂 Jen se mi v té Panské ulici trochu špatně hledala, ale nakonec jsem si všimla upoutávky. Restaurace sídlí v 1. patře. Ať vám chutná 🙂

 18. Dobrý večer,
  mám prosbu 🙂 jak se prosím přesně jmenuje filipinské mango, nemohu to nikde dohledat. Děkuji s pozdravem Lucka

 19. Prosim o radu. Jak a do ceho zasadit pecku z manga??? Predem dekuji.

Přidal komentář