Dezerty a sladké hříchy

Udělat si čas na šneky

7 komentářů

 

Podle tradice je nejlepší čas na šneky na Štědrý den. Udělejte si z nich báječný postní oběd. Připravovat je lze podle receptů tradičních (nechybí v žádné prvorepublikové české kuchařce), ale proč nevelebit  vymoženosti moderní doby a šneky si neopatřit tím nejméně pracným způsobem? Šnečí maso si můžeme jednak koupit v konzervách, po otevření ho dobře propláchnout  a připravit si bylinkové máslo s petrželkou, šalotkou, česnekem, solí a bílým pepřem. V tom případě musíme mít doma dostatek šnečích ulit, do kterých budeme soukat kousek másla, šneka a ještě naposledy dobře zamázneme bylinkovým máslem. Poté v horké troubě na speciální keramické pánvičce zapečeme při 200 °C cca 7 minut. Celkem jednoduchý proces. Chuť na šneky nám celoročně pomůže vyřešit firma SNAILEX PLUS. Jejich šneci po burgundsku jsou vynikající a nemusíme s nimi už vůbec nic dělat.

Snailex Plus, s. r. o. – tato malá česká rodinná společnost, založená v roce 1991 Miroslavem a Dorotou Součkovými z Brna se zabývá chovem a zpracováním šneků do gurmánské podoby již 15 let a za svoje výrobky získala významná mezinárodní ocenění. Jako první na světě nabídli šnečí játra a v jejich sortimentu jsou i šnečí paštiky a kaviár. Pro výrobu svých šnečích specialit je používán šnek Helix Aspera Maxima, který ač původem ze severní Afriky, zušlechtění a nebývalé obliby se mu dostalo ve Francii. Chov šneků si firma Snailex řídí sama a zásobuje vybrané restauranty nejen v Česku.

Jestli nepřijdou šneci za vámi do kuchyně, vyražte za šnečí delikatesou do restaurantu a spojte to s příjemným posezením s přáteli nebo rodinou. Šnečí maso je zdravé, netučné, prosté cholesterolu a chuť bylinkového máslo mu vyloženě sluší. V kombinaci s křupavou bagetkou a sklenkou dobrého moku se velmi příjemně naladíte na Štědrý den a očekávanou slavnostní večeři.

Ne každý má v dosahu tu pravou restauraci. Na to myslela firma Snailex, když přišla na trh se šneky po burgundsku, posazenými v šikovné alobalové mističce. Teď si labužnické hody udělá za 7  minut doma každý. V horké troubě už za krátkou chvilku začne máslo vonět a bublat, což je přesně ten čas popadnout první ulitu do kleští, nechat odkápnout něco horkého másla na kousek bagetky a dvouzubou vidličkou nebo párátkem vylovit horkého šnečka, položit ho na kousek pečiva, zalít zbytkem máslíčka z ulity, vložit do úst a nechat se očarovat prvním soustem. Po prvním soustu následuje sousto druhé, po druhém … kdo se dostane do této fáze, už pomalu propadl šnečímu kouzlu. Po šnečí premiéře přijde ještě celá řada repríz 🙂 Na šnečí hody se příležitost vždycky najde.

šnečí inspirace ze starých kuchařských knih

Šneky nadívané podle M. D. Rettigové

Uvař kopu šneků v slané vodě, pak je vyndej z domků, uřež ocásky, přemej je v soli, očisť je patřičně a nech je buď v rybí, aneb je-li to v den masitý, v hovězí polívce ještě vařit, aby lépe změkly, domky vymej v soli a nech je vysáknout. Pak dělej nádivku: na kopu šneků utři půl libry másla a půl libry rozetřených a čistě přemytých sardelů dej k tomu, dej z půl citrónu drobně krájenou kůrku, trochu květu, asi dva neb tři stroužky se solí dobře utřeného česneku, špetičku majoránky, a strouhané žemličky tolik, co za dobré uznáš, aby patřičná nádivka byla. Pak dej do domků dospod vždy kousek máslíčkové nádivky, pak tělo jednoho šneka a pak vyplň domek zase nádívkou a pěkně šneka zavíčkuj. Pak narovnej na mísu, a zbylo-li ti nádivky, tak do ní nalej té polívky, co se v ní šneky vařily, a podlej je tím, nech je asi čtvrt hodinky v troubě trochu opect.

Plnění hlemýždi po staročesku

Asi 30 hlemýžďů, sůl, ocet, 100 g kořenové zeleniny; nádivka: 150 g másla, trochu sardelové pasty, strouhanka, 2 vejce, petrželka, 1/2 citrónu. Kartáčkem umyté hlemýždí ulity vhodíme do vařící vody. Po chvilce vytáhneme šnečí tělíčka z domečků. Zadní konec oddělíme nožíkem a přitom vytáhneme i střívka. Očištěné hlemýždě posypeme solí a hodně je vymneme, abychom odstranili sliz. Vypereme je v několika vodách s octem. Pak je vaříme v malém množství osolené vody se zeleninou asi tři hodiny. Buď je necháme vcelku, nebo je nadrobno usekáme a přidáme do nádivky. Na nádivku utřeme čerstvé máslo se sardelkami, přidáme jemnou žemličkovou strouhanku, vejce, usekanou zelenou petrželku, citrónovou kůru a trochu citrónové šťávy. Přidáme jemně usekané hlemýždí masíčko a podle potřeby zahustíme strouhankou. Ze směsi tvoříme válečky a vsuneme je do ulit, které nasrovnáme do ohnivzdorné misky. V horké troubě předehřáté na 200 °C pečeme cca 8 minut.

Ještě štěstí, že v obchodě dostaneme vynikající zamražené šneky s bylinkovým máslem připravené tak, že je vsuneme rovnou do horké trouby. Zmrazená porce šneků na alobalové mističce je za pár minut pečená a podle tradice se pojídá s křupavou francouzskou bagetkou a zapíjí se vínem. Ještě lepší záležitost je najít si dobrou restauraci a zajít na šnečí hody s dobrými přáteli. Není to nic hogo-fogo, jenom se vrátíme o století zpátky a zavzpomínáme na staré vánoční tradice. Jedním z významných postních jídel byl labužnicky upravený šnek (na osobu nejméně tucet 🙂

7 Komentářů

 1. Na šneky chodíme každoročně k francouzským přátelům, ale letos je zvu já k nám. Budu je dělat poprvé a spolehnu se na ty kupované, protože si netroufám na tu složitou proceduru, jak ji hezky popisuje recept staré dobré M.D.R. Díky za milé povídání s receptem.

 2. já to už párkrát zkoušela, ale je to celkem pracný, nasbírat, nechat je vytrávit, hlídat aby nepláchly, i když jsou pomalý tak utíkají,po očištění zamordovat varem, grilovací jehlou vytáhnout z ulity, odříznout prdelku (v chytrých knížkách naštudovat co se má vlastně uříznout), vydrbat v soli a vařit ve vývaru, ulity vyvařit,usušit a uschovat, hlavně nezapomenout kam jsme si je schovali,uvařený šneky namrazit, protože po prodělaném martyriu se šneky vás na ně přejde chuť, můžou se mrazit zvlášť nebo v ulitách s máslovobylinkovou ucpávkou, já se přiznám, že mně nejvíc chutná právě to bylinové másílko, prý se dají sbírat i šneci přichystaný na zazimování, ale to jsem nezkoušela

 3. Alžběta:

  To je rozhodně dobrá volba. Ty koupené opravdu nemají žádnou chybu a ušetříte tím spoustu času 🙂 Ať chutná a hostitelka dostane mnohá ocenění za dodržování starých postních tradic 🙂 Krásné vánoce. Šárka

 4. luckydina:

  Na šnečí proces od A až do Z jsem si ještě netroufla a díky Součkovým už to ani dělat nebudu 🙂 Obdivuji Tě! Se šneky jsem se seznámila ve francouzských restaurantech, kde jsou leta považovány za výtečnou pochoutku. Během roku je občas doma děláme, ale spíš jako pozornost pro přátele, abych vyzkoušela, na co si troufnou a vždycky s tím mám úspěch a oni nový zážitek. Nejvíc jsem si na nich pochutnala s partou kamarádek – Dášou a Lenkou – autorky Olivové a Mořské kuchařky. S nimi to bylo zábavné a velmi stylové, protože pro Dášu je francouzská kuchyně všední záležitostí a Lenka ji též velmi často a ráda (navíc dobře!) doma připravuje. Sejít se u stolu se stejně naladěnými lidmi je vždycky moc fajn 🙂 Je to prima scházet se i tady na blogu 😉

  Přeji Ti moc krásné vánoční svátky. Šárka

 5. Hezký den a všechno nejlepší do nového roku. Letos jsem úplně poprvé ochutnala šneky a svedla k tomu i rodinu. Bylo to zajímavé dobrodružství a po prvním polknutí jsme se všichni cítili jako velcí hrdinové. Přitom se jedná o normální tradiční záležitost, jak jsem se tady na stránkách dočetla. Člověk se pořád něco učí a na poli gastronomie jsem ještě nepopsaný list. Potěšilo mě, že jsem objevila tolik krásných receptů a informací na jednom místě. Děkuji za tyhle stránky plné potěšení a sálající dobré nálady.

 6. Moc ráda bych od Vás zjistila, které jsou to ty chytré knihy, v nichž se dá vyčíst, třeba i dle vyobrazení, co vlastně to mu chudáčkovi slizáčkovi uříznout před varem či konzumací (jak to dokumentuje luckydina). Díky!!

 7. Já mám také ráda různé speciality, ale na šneky bych si asi netroufla. Věřím tomu, že kdybych překonala původní odpor, tak by možná byly dobré, ale zatím se na jejich ochutnání necítím 😀 Mně bohatě stačí speciality, které každý rok ochutnáváme na food tour prague a víc s jídlem experimentovat nepotřebuji 🙂 .

Přidal komentář